ТОКСИКОЛОГИЯ ЛЕКАРСТВ

ПОВІДОМЛЕННЯ ЦЕНТРУ ПОБІЧНОЇ ДІЇ ЛІКІВ
ФАРМАКОЛОГІЧНОГО КОМІТЕТУ МОЗ УКРАЇНИ

Про гостре отруєння препаратом
ЦИНАРИЗИН

Хлопчик 2 років випадково (в зв'язку з необережним зберіганням) проковтнув 20 таблеток препарату ЦИНАРИЗИН, внаслідок чого у нього виникла різка в'ялість, сонливість, збіжна косоокість, горизонтальний ністагм, слабопозитивні пірамідні симптоми. Дитина була госпіталізова у відділення реанімації. При надходженні: АТ — 85/50 мм. рт. ст., ЧСС — 130 в 1 хв, температура тіла нормальна. У відділенні хворому були застосовані засоби для форсованого діурезу. На 3 добу після госпіталізації позитивних змін в стані дитини ще не відбувалось.

Алергологічний анамнез не обтяжений. Будь-які незвичайні реакції в минулому на ліки або хімічні речовини не відомі.

Інформація надійшла від 2-ої Київської міської дитячої лікарні.


Про побічну дію препарату
ЕУФІЛІН (2,4 % р-н в ампулах по 1 мл)
виробництва ХФП "Здоров'я"

135.1. У хворої 26 років з бронхіальною астмою середньої важкості перебігу, фаза загострення, дихальна недостатність II ст. при застосуванні в комплексній фармакотерапії (одночасно призначались тайлед, амброксол, супрастін) з метою обмежених клінічних випробувань 2,4 % розчину еуфіліну (по 10 мл дворазове на добу внутрішньовенно, струйно) з'явились скарги на головний біль, запаморочення, тахікардію безпосередньо після введення препарату. Зазначені явища зникли на 2 добу від початку лікування без корекції дози препарату.

В анамнезі алергія до харчових продуктів та непереносимість до нестероідних протизапальних лікарських засобів.

135.2. У хворого 44 років з хронічним обструктивним бронхітом в стадії загострення, дихальна недостатність II ст. в комплексній фармакотерапії (одночасно призначались цефалексин, лазолван, бісептол) з метою обмежених клінічних випробувань вводили 2,4 % розчин еуфіліну (внутрішньовенно крапельно один раз на добу по 10 мл на протязі 7 діб). Після застосування препарату з'явились скарги на нудоту та зміни артеріального тиску. Дозу еуфіліну не корегували. Зазначені явища після закінчення терміну лікування зникли без наслідків. В минулому у хворого були скарги на підвищену чутливість до антибіотиків (яких саме не пам’ятає).

Алергологічний анамнез не обтяжений.

135.3. У хворого 88 років з бронхіальною астмою середньої важкості за перебігом в стадії загострення, дихальна недостатність II ст. застосування в комплексній фармакотерапії (одночасно призначались ципробай, бромгексин, дімедрол) з метою обмежених клінічних випробувань 2,4 % розчину еуфіліну (внутрішньовенно, крапельно двічи на добу по 10 мл) призвело до виникнення на ЕКГ на 10-ту добу терапії поодиноких екстрасистолій, які зникли через 2 дні. Корекція дози не проводилась.

Алергологічний анамнез не обтяжений. Будь-які незвичайні реакції на ліки або хімічні речовини в минулому не відомі.

135.4. У хворого 44 років з бронхіальною астмою середньої важкості перебігу, у фазі загострення, дихальна недостатність II ст. призначення в комплексній фармакотерапії (одночасно вводили інгакорт, бромгексин, строфантін) з метою обмежених клінічних випробувань 2,4 % розчину еуфіліну (внутрішньовенне, крапельно, двічі на добу по 10 мл) на 4 день з'явились скарги на порушення сну, безсоння, загальне занепокоєння, почуття немотивованої тривоги. В зв'язку з цим добова доза еуфіліна була зменшена до 10 мл один раз на день, у фармакотерапію був додатково включений донорміл. Зазначені явища після корекції дози зникли через З доби.

Алергологічний анамнз не обтяжений. Будь-які незвичайні реакції в минулому на ліки або хімічні речовини не відомі.

135.5. У хворої 28 років з діагнозом бронхіальна астма, інфекційно-алергічна, з середньоважким перебігом, в стадії загострення, дихальна недостатність II ст. після призначення в комплексній фармакотерапії (одночасно призначались цефалексин, лазолван, беротек) з метою обмежених клінічних досліджень 2,4 % розчину еуфіліну одноразово, внутрішньовенне, крапельно по 10 мл на добу через 7 діб виникли скарги на нудоту (не пов'язану з прийомом їжі) та блювоту. Дозу препарату не корегували, в фармакотерапію був доданий церукал. Через добу зазначені явища припинились.

В анамнезі харчова алергія до шоколаду, цитрусових, розвиток бронхоспазму на дим від тютюну.

135.6. У хворого 52 років з хронічним обструктивним бронхітом в стадії загострення, дифузним пневмосклерозом, дихальною недостатністю II ст. введення в комплексну фармакотерапію (одночасно призначались цефалексин, лазолван) з метою обмежених клинічних випробувань 2,4 % розчину еуфіліну (по 10 мл на добу, дворазове внутрішньовенно, струйно) призвело до виникнення через дві доби запаморочення, головного болю, тахікардії безпосередньо після введення препарату, тривалістю 2—3 години. Після закінчення цього терміну зазначені симптоми зникали. Було проведене корегування дози до 10 мл один раз на добу; вказана симптоматика більше не з'являлась.

В анамнезі респіраторна алергія, яка проявляється бронхоспазмом на побутовий пил, дим (будь-якого походження).

Інформація надійшла від Харківського Регіонального
Центру Фармакологічного комітету МОЗ України.


Про побічну дію препарату
НАТРІЮ ХЛОРИД (0,9 % р-н)
екстемпорального виготовлення

У хворої 62 років з хронічним панкреатитом (фаза загострення, больова форма, зовнішньосекреторна недостатність), якій в комплексній фармакотерапії (одночасно пацієнтка отримувала квамотел, холензим, нітроксолін, платіфілін, контрікал) був внутрішньовенно одноразово на добу призначений 0,9 % розчин НАТРІЮ ХЛОРИДУ в кількості 200 мл. Після початку введення через дві доби з'явились лихоманка, підвищення температури тіла до 37,2 °С. Препарат був відмінений, призначена додаткова фармакотерапія (10 % розчин кальція хлорида, седуксен). Зазначені явища зникли без наслідків.

В анамнезі у хворої алергія на ліки (на які, конкретизувати не може).

Розчин НАТРІЯ ХЛОРИДА був виготовлений в аптеці клінічної лікарні.

Інформація надійшла від Українського НДІ гастроентерології (м. Дніпропетровськ).


Про побічну дію препарату
АЗАЛЕПТИН (виробництва «Органіка», Росія)

У хворої 57 років з хронічним холециститом, панкреатитом, астено-невротичним синдромом (порушення сну, емоціональна лабільність, напруженність з ознаками неврозу) в комплексній фармакотерапії (одночасно призначались фармосан, вікалін, АТФ, рібоксин) після одноразового, перорального введення АЗАЛЕПТИНУ (0,1 г) виникли скарги на м'язову слабкість, сухість в ротовій порожнині, серцебиття, об'єктивно спостерігали загальмованість, сонливість, заплутанність свідомості (включно до її втрати), глибокий сон (тривалістю в 1 добу). Препарат був відмінений. Зазначені явища зникли без наслідків.

Алергологічний анамнез не обтяжений. Будь-які незвичайні реакції на ліки або хімічні речовини в минулому не відомі.

Інформація надійшла від Українського НДІ гастроентерології (м. Дніпропетровськ).


Про побічну дію препаратів
ТІМОНІЛ, КАРБАМАЗЕПІН
(виробництва «Desitin Arzneimittel GmbH», Німеччина)

138.1. Хворий 32 років, який страждав на епілепсію і на протязі 2.5 тижнів отримував ТІМОНІЛ (карбамазепін) 1800 мг на добу (перорально), раптово втратив слух на праве вухо і почав відчувати високочастотний шум в обох вухах. Після інфузійної терапії слух поновився повністю, але шум у вухах зберігся. Так як основні прояви епілепсії під впливом ТІМОНІЛУ були усунуті, питання про зниження дози не розглядалось. Аналіз відповідної літератури дозволив знайти лише один подібний випадок раптової несиметричної глухоти і шуму у вухах хворого, який приймав карбамазепін, хоча саме ця причина була розцінена як малоймовірна. Згідно інформації, яка надійшла, вказується що ТІМОНІЛ міг бути однією з можливих причин виявленої ототоксичності, але не виключається вірогідність інших, у тому числі вірусної інфекції.

138.2. У хворого 39 років на епілепсію після двотижневого прийому ТІМОНІЛА у дозі 1200 мг на добу розвився синдром Стівенса-Джонсона. Синдром протікав у вигляді токсичного епідермального некролізу і виразної дихальної недостатності. Після інтенсивного 14-денного лікування відбулося повне поновлення порушених функцій.

138.3. У хворої 55 років на шизо-аффективний психоз лікування ТІМОНІЛОМ в дозі 300 мг на добу викликало появу запаморочення, атаксії, тривалої дезорієнтації, невиразної мови, що стало причиною відміни препарата. Однак повторне призначення не призвело до появи зазначеної вище симптоматики. Не виключено, що виявлені реакції пов'язані з дією інших лікарських засобів, які отримувала хвора: Seroxat «Novo Nordisk» (Paroxetine hydrochloride), хлоралгідрата і діазепама.

Інформація люб'язно надана Центру побічної дії ліків ФК МОЗ України
компанією «Desitin Arzneimittel GmbH» (Німеччина).


Про побічну дію препарату
ОРФІРИЛ (вальпроат натрію)
(виробництва «Desitin Arzneimittel GmbH», Німеччина)

139.1. У хворого 19 років з епілепсію та затримкою розумового розвитку в результаті прийому ОРФІРИЛА (вальпроат натрію) у дозі 2160 мг на добу була виявлена тромбоцитопенія. Так як пацієнт у цей час хворів на хронічний бронхіт і приймав унацит (ампіцилін + сульбактан), гепарин, еуфілін, не виключено, що причиною тромбоцитопенії були саме ці лікарські засоби.

139.2. Застосування ОРФІРИЛУ у дозі 600 мг на добу для усунення алкогольного делірію у хворої 70 років призвело до суттєвого зниження рівня печінкових ферментів, хоча до цього він був у межах норми. Не зважаючи на те, що до і після призначення ОРФІРИЛУ хвора приймала діазепам, тільки після відміни першого з них ці прояви зникли.

Інформація люб'язно надана Центру побічної дії ліків ФК МОЗ України
компанією «Desitin Arzneimittel GmbH» (Німеччина).


Про побічну дію препарату
ДІАЗЕПАМ (виробництва «Desitin Arzneimittel GmbH», Німеччина)

Дівчинці віком 1 рік з важко протікаючою вірусною інфекцією і температурою 43,3 °С, на фоні парацетамола, з метою усунення судом, по'язаних з пропасницею, був призначений ДІАЗЕПАМ ректально в однократній дозі 8 мг. Це призвело до раптової зупинки дихання, функцію якого після відповідних реанімаційних заходів вдалось відновити.

Інформація люб'язно надана Центру побічної дії ліків ФК МОЗ України
компанією «Desitin Arzneimittel GmbH» (Німеччина).


Про побічну дію препарату
ДІМЕДРОЛ (1 % р-н в амп. по 1 мл)
виробництва підприємства «Дніпрофарма»

У хворого 57 років на ІХС в комплексну фармакотерапію (одночасно призначались аспірин, нітромінт, кислота нікотинова) після введення внутрішньом'язово одноразово (на ніч) 1% розчину дімедролу в кількості 1 мл на протязі 5 діб з'явились плямисто-папульозні висипання на тулубі та кінцівках, сухість в ротовій порожнині. Препарат було відмінено і призначено діазолін. Зазначені явища зникли без наслідків.

Алергологічний анамнез не обтяжений. Будь-які незвичайні реакції на ліки або хімічні речовини в минулому не відомі.

Інформація надійшла від УНМУ


Про побічну дію препарату
КИСЛОТА АЦЕТИЛСАЛІЦИЛОВА
виробництва ВАТ «Дарниця»

У хворої 49 років на ІХС, атеросклеротичний кардіосклероз після застосування в комплексній фармакотерапії (одночасно хвора отримувала кордарон, ніфедипін, фуросемід) КИСЛОТИ АЦЕТИЛСАЛІЦИЛОВОЇ (0,75 г перорально, один раз на день) на 9 добу з'явились скарги на нудоту, печію, кровотечу ясен.

Відміну препарата або корекцію дози не проводили.

Алергологічний анамнез не обтяжений. Будь-які незвичайні реакції на ліки або хімічні речовини в минулому не відомі.

Інформація надійшла від УНМУ


Про побічну дію препарату
НІФЛУРИЛ виробництва «LAB. UPSA» (Франція)

У хворої 47 років з подагрою, рецидивуючим поліартритом призначення в комплексній фармакотерапії (хвора одночасно отримувала алопуринол, атенолол) ніфлурилу (перорально по 0,25 г тричі на день) на 5 добу на шкірі обличчя виникли плямисто-папульозні висипання, гіперемія, свербіж.

Відміну препарата або корекцію дози не проводили. Додатково був призначений діазолін. Зазначені явища зникли без наслідків.

Алергологічний анамнез не обтяжений. Будь-які незвичайні реакції на ліки або хімічні речовини в минулому не відомі.

Інформація надійшла від Центральної клінічної лікарні м.Києва.


Просимо про виникнення будь-яких незвичайних реакцій при застосуванні лікарських препаратів обов'язково повідомляти в Центр побічної дії ліків Фармакологічного комітету МОЗ України, за адресою:
252151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5 Український НДІ кардіології ім. Стражеско МОЗ України, відділення клінічної фармакології — Центр побічної дії ліків Фармакологічного комітету МОЗ України, тел. 271-7555.

Керівник Центру побічної дії ліків
Фармакологічного комітету МОЗ України
д.м.н. О.П. Вікторов


| Содержание |