ЛЕЧЕНИЕ ИНТОКСИКАЦИЙ

УДК 615.322.07:548.17.876

ВИВЧЕННЯ АНТИТОКСИЧНИХ, ГЕПАТО- ТА РАДІОПРОТЕКТОРНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ "ФІТОКОМПОЗИЦІЇ N1" ТА "ПОЛІФІТОЛУ-1"

В.А.Барабой, д.м.н., професор, С.А.Олійник, к.б.н., Т.В.Кава, к.м.н., В.А.Туманов, д.м.н., професор, Н.О.Горчакова, д.м.н., професор, Г.М.Войтенко, д.м.н., професор, В.В.Поканевич, к.м.н., доцент

Український НДІ онкології та радіології; Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця; Київський медінститут УАНМ

Вивчено антитоксичні, гепато- та радіопротекторні властивості нових вітчизняних фітопрепаратів — "Фітокомпозиції N1" та "Поліфітолу-1". Встановлено, що "Фітокомпозиція N1" та "Поліфітол-1" здатні підвищувати антитоксичну функцію печінки та захищати мікросомальну систему печінки в умовах інтоксикації кобальту хлоридом; зазначені властивості більшою мірою виражені у "Поліфітолу-1" порівняно з "Фітокомпозицією N!". При вивченні радіопротекторних властивостей препаратів встановлено відсутність таких у "Фітокомпозиції N1", та, деякою мірою, наявність у "Поліфітолу-1" в умовах профілактичного курсового введення.

Нашими попередніми дослідженнями було встановлено, що нові комплексні вітчизняні фітопрепарати "Фітокомпозиція N1" (являє собою ліофілізати лікарських рослин: ромашки, подорожника, тисячолистника, м'яти, анісу, фенхеля, календули, звіробою, череди, дев'ясилу, липи, солодки), та "Поліфітол-1" (рідка лікарська форма, до складу якої входять біологічно активні речовини з трави полину гіркого, кукурудзяних приймочок, кори дуба, корневищ перстача прямостоячого, листя м'яти перцевої, корневищ аїру звичайного, квітів цмину піскового, коренів кульбаби лікарської, трави звіробою, а також цукор і спирт етиловий 40 %) виявляють антигіпоксичну, антиоксидантну та актопротекторну дію [1—3]; "Поліфітол-1", крім того, є також засобом із гепатопротекторними та радіопротекторними (у відношенні внутрішнього опромінення цезієм-137) властивостями [4]. Проте для вирішення питання про придатність засобів для застосування в умовах впливу екстремальних факторів ми дійшли висновку про необхідність, вивчення дії препаратів на антитоксичну функцію печінки, а також їх радіопротекторних властивостей в умовах гострого впливу іонізуючої радіації у високих дозах.

Матеріали та методи.
Досліди було проведено на 270 нелінійних щурах-самцях масою тіла 150—200 г. Стан антитоксичної функції печінки оцінювали за тривалістю гексеналового сну [4], Гексенал вводили внутрішньочеревно в дозі 80 мг/кг маси тіла; початком сну вважали прийняття тваринами "бокового положення". Щури були поділені на 9 груп: 1) контроль (інтактні тварини); 2) щури, яким "Фітокомпозицію N1" в дозі 40 мг/кг, вводили через зонд за 2 год до введення гексеналу; 3) щури, яким "Фітокомпозицію N1" в дозі 200 мг/кг вводили за 2 год до гексеналу; 4) тварини, яким "Фітокомпозицю N1" в дозі 40 мг/кг вводили за 4 год до гексеналу; 5) щури, яким "Фітокомпозицію N1 в дозі 200 мг/кг вводили за 4 год до гексеналу; 6) щури, яким "Фітокомпозицію N1 в дозі 40 мг/кг вводили за 24 год до введення гексеналу; 7) тварини, яким "Фітокомпозицію N1" в дозі 200 мг/кг вводили за 24 год до гексеналу; 8) щури, яким "Фітокомпозицію N1" в дозі 40 мг/кг вводили щоденно протягом 10 діб перед введенням гексеналу; 9) тварини, яким "Поліфітол-1", розведений дистильованою водою у співвідношенні 1:1, в дозі 5 мл/кг вводили протягом 10 діб щоденно перед введенням гексеналу. Дози та схема введення "Поліфітолу-1" зумовлені тим, що, за даними літератури [4], саме за такої схеми призначення цей препарат виявляє максимальний вплив на антитоксичну функцію печінки; за тими ж даними спирт етиловий, що міститься в "Поліфітолі-1", при такому режимі застосування практично не впливає на антитоксичну функцію печінки, отже, слід вважати, що дія препарату зумовлена виключно рослинними компонентами. Зважаючи на те, що метаболізм гексеналу відбувається за участі мікросомальної системи печінки, зокрема, оксидаз змішаної функції, вивчали також дію досліджуваних препаратів за найефективніших схем застосування, виявлених в попередньому досліді, на фоні інгібування мікросомальних ферментів; в якості інгібітора використовували кобальту хлорид. Дослідним тваринам протягом 3-х діб до введення гексеналу двічі на день підшкірне вводили кобальту хлорид в дозі 30 мг/кг [4].

Радіопротекторні властивості "Фітокомпозиції N1" та "Поліфітолу-1" оцінювали за відсотком виживших протягом 30 діб щурів, що отримали одноразове променеве навантаження дозою 6,5 Гр (ЛД50/30) протягом 7,5 хв [5, 6].

Результати обробляли статистично з використанням критерія Ст'юдента [7].

Результати та обговорення
Встановлено, що "Фітокомпозиція N1 підвищує антитоксичну функцію печінки найбільш виражено через 24 год після введення в шлунок або при 10-денному щоденному введенні малих доз (табл. 1). Так, в дозі 200 мг/кг через 24 год "Фітокомпозиція n1" зменшує тривалість гексеналового сну на 50 %, а при тривалому застосуванні — на 43 %. Курсове введення "Поліфітолу-1" зменшує тривалість гексеналового сну на 54 %, що узгоджується з даними літератури. Отже, можна говорити про те, що "Поліфітол-1" виявляє більш виражений сприятливий вплив на антитоксичну функцію печінки.

Ми дослідили також вплив "Фітокомпозиції N1" (200 мг/кг за 24 год до введення гексеналу та 10-денне курсове введення в дозі 40 мг/кг щоденно) та "Поліфітолу-1" на тривалість гексеналового сну на фоні інгібування мікросомальної системи кобальту хлоридом. Отримані дані (табл. 2) свідчать про те, що введення кобальту хлориду інтактним тваринам призводить до збільшення гексеналового сну на 143 %, що узгоджується з відомими даними літератури [4]. В той же час, ін'єкції кобальту хлориду щурам, що отримували "Фітокомпозицію n1" в дозі 200 мг/кг за 24 год до введення гексеналу, збільшили тривалість гексеналового сну на 75 %, в дозі 40 мг/кг протягом 10 діб — на 66 %, а "Поліфітол-1" (курсове застосування) — лише на 52 %.

Отже, результати проведеного дослідження свідчать про позитивну дію обох фітопрепаратів (проте більшою мірою — '' Поліфітолу-1") на антитоксичну та гепатопротекторну функцію печінки, що пов'язано з впливом на активність мікросомальних ферментів.

При вивченні радіопротекторних властивостей досліджуваних фітопрепаратів встановлено, що в дозах 40, 100 та 200 мг/кг маси (ентеральний шлях введення) за 3 год до опромінення "Фітокомпозиція N1" суттєво не змінювала виживаємості щурів. Так, на 10-й день виживаємість щурів в дослідних групах мало різнилася від контролю, а на 30-й день була на 10 % вищою (40 мг/кг), або ж на 15 % нижчою (100 та 200 мг/кг), ніж в контролі (табл. 3). При збільшенні дози препарату до 400 мг/кг на 10-й день виживаємість склала 15 %, а на 13-й день спостереження загинули всі тварини дослідної групи. Не було виявлено радіопротекторної дії препарату і при його курсовому застосуванні (40 мг/кг щоденно протягом 10 діб, останнє введення за 3 год до опромінення). Таким чином, в наших дослідах не вдалося виявити радіопротекторної дії "Фітокомпозиції n1", більше того, в високих дозах засіб погіршував перебіг променевого ураження. Що ж до "Поліфітолу-1", то він збільшив виживаємість щурів на 30 добу на 25 %, що свідчить про наявність у нього деяких радіопротекторних властивостей за умов профілактичного курсового застосування. З літератури відомо [4], що "Поліфітол-1" виявляє радіопротекторну дію щодо внутрішнього опромінення 137Сs; отримані нами дані дозволяють зробити висновок і про радіопротекторну дію препарату в умовах зовнішнього гострого опромінення у високих дозах.

Таким чином "Фітокомпозиція N1" та "Поліфітол-1" здатні підвищувати антитоксичну функцію печінки та захищати мікросомальну систему печінки в умовах інтоксикації кобальту хлоридом; зазначені властивості більшою мірою виражені у "Поліфітолу-1" порівняно з "Фітокомпозицією N1". При вивченні радіопротекторних властивостей препаратів встановлено відсутність таких у "Фітокомпозиції N1", та, деякою мірою, — наявність у "Поліфітолу-1" в умовах профілактичного курсового введення.

ЛІТЕРАТУРА
1. Кава Т.В., Полякова І.Ф., Казак Л.1. та ін. 11 Фітотерапія. —1997. —Т. 1, N 1. —С. 20—23.
2. Туманов В.А., Поканевич В.В., Войтенко Г.Н. и др.//Фітотерапія. —1997. —Т. 1, N 1. —С. 23—27.
3. Туманов В.А., Поканевич В.В., Горчакова Н.О. та ін.//Фітотерапія. —1997. —Т. 1, N 2. —С. 19—21.
4. Желчегонное, гепатопротекторное й радпопротекторное средство — "Полифитол-1": Материальі заявки на изобретение МКИб АЬІК35/78. Заявка N 97041695 от 9.04.97 г. Положительное решение по заявке о вьідаче патента Украиньі. —К., 1997. —14 с.
5. Ильюченок Т.Ю., Столярчук А.А., Щадурский Н.С. и др.//Фармакол. и токсикол. —1976. —Т. 39, N 5. —С. 600—607.
6. Сачд-Узлина Р.С.//Механизмьі повреждения, резистентности, адаптации и компенсации: Тез. докл. II Всесоюз. сьезда патофизиологов. —Ташкент, 1976. —Т. 2. —С. 547.
7. Иванов Ю.И., Погорелюк О.Н. Статистическая обработка результатов медико-биологических исследований на микрокалькуляторах по программам. —М.: Медицина, 1990. —224 с.


| Содержание |