ТОКСИКОЛОГИЯ ПЕСТИЦИДОВ

УДК 615.9:632.95.025:577.15

ПРОЦЕСИ ВІЛЬНОРАДИКАЛЬНОГО ПЕРЕКИСНОГО ОКИСЛЕННЯ ЛІПІДІВ В МЕХАНІЗМІ ДІЇ СИНТЕТИЧНИХ ПІРЕТРОЇДІВ

В.Г.Бардов, д.м.н., проф., О.Б.Леоненко, д.б.н., С.Т.Омельчук, к.м.н., Л.М.Сасінович, д.м.н.

Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, м. Київ

Вступ
Актуальною проблемою токсикології, пов'язаною з безпечним використанням пестицидів, є удосконалення підходів до оцінки їх пошкоджуючої дії. В залежності від кількісної та якісної характеристики дії ксенобіотиків в організмі можуть переважати патологічні зміни, які на певній стадії приводять до його загибелі або розвиваються процеси компенсації, адаптації, пристосування до змінених умов існування без виражених порушень гомеостазу [1]. Перевага однієї із двох вказаних тенденцій визначає наявність або відсутність інтоксикації, а також ступінь її вираження. Ці стани можна розмежувати, досліджуючи чутливі до дії ксенобіотиків системи. Однією з них може бути система вільнорадикального перекисного окислення ліпідів, інтенсифікація якої є універсальним механізмом пошкодження клітин і спостерігається при різних патологічних станах організму, зокрема викликаних дією хімічних факторів [2—6]. З вільнорадикальними механізмами пов'язують розвиток таких віддалених ефектів дії хімічних речовин, як мутагенність та канцерогенність [7, 8].

Вільнорадикальне перекисне окислення ліпідів (ПОЛ) є процесом окисної деструкції ліпідів з ненасиченими подвійними зв'язками. В нормі рівень ПОЛ відносно низький, стаціонарний, пов'язаний з обміном ліпідів, синтезом простогландинів, лейкотриєнів і інших сполук. За участю ПОЛ відбувається трансмембранна передача хімічних сигналів [9—11]. Збільшення інтенсивності ПОЛ призводить до дезорганізації структури біологічних мембран, пригнічення активності життєвоважливих ферментів, пошкодження ДНК, РНК, хроматину ядра [2, 7, 12—14]. Гальмування ж активності ПОЛ може бути причиною порушення синтезу деяких біологічно активних речовин в організмі та свідченням зниження фагоцитозу, як важливої ланки імунної системи [15].

Інтенсивність перекисного окислення ліпідів зумовлюється вільними радикалами хімічних речовин, що з'являються при їх метаболічній активації, і активними формами кисню, які утворюються в ланцюгах мітохондріального та мікросомального окислення [1, 3, 16, 17]. Інтенсифікації ПОЛ сприяють зниження внутрішньоклітинного вмісту антиоксидантів (a-токоферолу, аскорбінової кислоти, селену) і активності ферментів антиоксидантних систем (супероксиддисмутази, глютатіонпе-роксидази, каталази) [18].

За структурою і механізмом дії пестициди можуть впливати на ПОЛ. Це індукція монооксигеназної системи, вплив на антиоксидантну активність, стан мембран, ендокринну систему [2, 13].

Серед пестицидів інтенсифікація вільнорадикального ПОЛ виявлена при дії похідного гідразину [19], діпіріділієвої сполуки параквату [20], фосфорорганічного препарату хлорофосу [18], хлорорганічних сполук ліндану і ДДТ [21], синтетичного піретроіду децису [22]. Переважна більшість цих даних стосується дії високих токсичних рівнів пестицидів. В реальних же умовах має місце вплив хімічних факторів малої інтенсивності, що підлягає вивченню. Не з'ясована також роль вільнорадикального ПОЛ в механізмі дії пестицидів в залежності від їх будови, рівнів і тривалості дії, а також значимість змін активності ПОЛ у виявленні їх пошкоджуючої дії.

Мета роботи.
В зв'язку з викладеним метою роботи було вивчення особливостей змін інтенсивності процесів вільнорадикального перекисного окислення ліпідів в організмі теплокровних тварин при дії пестицидів групи синтетичних піретроїдів в залежності від рівнів доз і тривалості дії та обгрунтування доцільності дослідження цієї системи при оцінці негативного впливу сполук даної групи.

Матеріали та методи.
Вибір сполук. Для дослідження були відібрані 5 сполук із класу синтетичних піретроїдів, в молекулу кожного з яких входить ціаногрупа. Як було встановлено раніше [23], наявність в молекулі ціаногрупи зумовила підвищення токсичності. Відбір для дослідження синтетичних піретроїдів грунтується на припущенні, що здатність їх проявляти мембранотоксичну дію [22, 24] є результатом активації вільнорадикальних процесів.

Сполуки, що досліджувались:
- данітол (фенпропатрин)-a-ціано- 3- феноксібензил -2,2,3,3 - тетраметил-циклопропанкарбоксилат;
- децис (дельтаметрин)-a-ціано -3-феноксібензил-цис-3 -(2,2-дібромвініл)-2,2-діметил-циклопропанкарбоксилат;
- маврик (флувалінат)-a-ціано-3 -феноксіфеніл-метил-N -(2-хлоро-4-трифторметил) -D-валінат;
- фастак (-a-циперметрин)-a-ціано-3-феноксібензил-3 -(2,2-діхлорвініл)-2-2-діметил-циклопропанкарбоксилат;
- циболт (флуцитринат)-a-ціано-3-феноксібензил(S) -2- (R-діфторметоксіфенил) -3-метилбутірат.

Дози, тривалість дії, тварини. Препарати досліджували в дозах на рівні ефективних і порогових по загальнотоксичних показниках. Тривалість дії: одноразова, протягом 2 і 6 місяців. Піддослідні тварини: нелінійні дорослі щури обох статей. Маса тіла тварин в гострих і субхронічних експериментах становила 180-220 г, вихідна маса тіла в хронічних дослідах — 100-120 г. Препарати вводили в шлунок з допомогою зонда. При одноразовій дії досліджували децис в дозах, що становили 0,1 ЛД50 (6 мг/кг) і 0,02 ЛД50 (1,2 мг/кг); в субхронічному експерименті протягом 2 місяців щурам вводили піретроїди в дозі на рівні 0,1 ЛД50, що становило для: децису - 6 мг/кг; данітолу - 10 мг/кг; фастаку - 5 мг/кг; маврику - 26 мг/кг; циболту - 7 мг/кг.

В хронічному (6 міс) досліді вивчали вплив децису в дозах 0,01 ЛД50 (0,6 мг/кг) і 0,001 ЛД50 (0,06 мг/кг).

Досліджувані показники. Стан ПОЛ оцінювали за інтенсивністю хемілюмінесценціі, що є інтегральним показником прооксидантної рівноваги в організмі. Після додавання іонів заліза до системи, що вміщує ліпіди, виникає випромінювання, яке розділяється на декілька стадій: швидкий спалах, амплітуда якого (h) залежить від кількості гідроперекисів в системі; латентний період (t), тривалість якого обумовлюється антиоксидантною активністю; повільний спалах, амплітуда якого (Н) відображає здатність ліпідів до переокислення, а тангенс кута нахилу його (tg a) -швидкість окислення [25].

Як показники ПОЛ використовували також інтенсивність спонтанного і аскорбатзалежного накопичення ТБК-активних продуктів, вміст дієнових кон'югатів [26] і Шиффових основ [27], що традиційно використовуються для оцінки стану реакцій цієї системи. Кількість ТБК-активних продуктів, які є кінцевими в ланцюгу ПОЛ, визначали по реакції з тіобарбітуровою кислотою (ТБК) [26].

Антирадикальну активність (АРА) в сироватці крові та цитозолі гепатоцитів визначали за пригніченням хемілюмінесценції люмінолу [28].

Активність монооксигеназної гідроксилюючої системи (МОГС) печінки, що відіграє значну роль в детоксикації, визначали по інтенсивності деметилювання амінопірину [29].

Паралельно досліджували показники, які були лімітуючими при токсиколого-гігієнічному регламентуванні досліджуваних синтетичних піретроїдів. В плазмі крові та печінці визначали активність ферментів: аланінамінотрансферази — АЛТ (К.Ф.2.6.1.2.), аспартатамінотрансферази — АСТ (К.Ф.2.6.1.1.) [30], холінестерази — ХЕ (К.Ф. 3.1.1.8.) [31]; в мозку — активність Na+, K+ — АТФ-ази (К.Ф.3.6.1.3.) [32] та активність АХЕ (К.Ф. 3.1.1.7) [31].

Одержані результати піддавали статистичній обробці за методом варіаційної статистики з розрахунком середніх арифметичних вибірки, середніх квадратичних відхилень і ступеню вірогідності результатів при рівні вірогідності Р <= 0,05. Математичну обробку даних здійснювали на ЕОМ 386 з використанням пакету програм "Statgraph".

Результати.
Після одноразової дії децису в ефективній по загальнотоксичних показниках дозі — 0,1 ЛД50 спостерігалась інтенсифікація процесів ПОЛ (табл. 1), що проявлялось збільшенням амплітуди швидкого спалаху (h). На користь цього свідчило також збільшення інтенсивності спонтанного і аскорбат-залежного накопичення ТБК-активних продуктів в печінці (рис. 1, А, Б). Антирадикальна активність в крові, яка протидіє інтенсифікації ПОЛ, була також знижена через 1 год і добу після введення децису. МОГС печінки реагувала індукцією, про що свідчило підвищення активності деметилювання амідопірину (рис. 1, В). Разом з тим, зменшення в подальшому сумарного випромінювання за 6 хв, тангенса кута повільного спалаху хемілюмінесценції, амплітуди повільного спалаху і тривалості латентного періоду (табл. 1) говорять про сповільнення процесів ПОЛ.

За даних умов досліду відмічалось суттєве пригнічення активності ХЕ в печінці — на 47 % (1 год.) і 36 % (1 доба), а також в мозку — на 31 % і 42 %, відповідно. Про пошкоджуючу дію децису в дозі, що становить 0,1 ЛД50, свідчило підвищення активності АЛТ в сироватці крові одночасно зі зниженням її активності в печінці.

В дозі на рівні 0,02 ЛД50 пошкоджуючої дії децис не чинив, активності ХЕ не гальмував. Зміни, що спостерігались при цьому (зниження активності МОГС, збільшення інтенсивності хемілюмінесценції) скоріше говорили про вплив на мембрани і ліпопротеїди, можливо, за рахунок зв'язування препарату з ними.

В субхронічному експерименті протягом 2 міс при щоденній дії піретроїдів при дозі на рівні 0,1 ЛД50 в інтенсивності хемілюмінесценції сироватки крові відмічалось зниження кута нахилу, проте, достовірним воно було тільки при дії маврику, а також амплітуди повільного спалаху, достовірного за дії маврику, фастаку і децису (табл. 2). При дії маврику гальмування хемілюмінесценції було найбільш вираженим, оскільки при цьому знижувалось (на 41 %) також сумарне випромінювання за 6 хв.

Інтенсифікація процесів ПОЛ в печінці відмічена при дії фастаку і децису за збільшенням спонтанного накопичення ТБК-активних продуктів на 93 % і 78 % , відповідно.

Однонаправлених змін активності МОГС не виявлено (табл. 2). При цьому антирадикальна активність сироватки крові не відрізнялась від цього показника у контрольних тварин. Інтенсивність аскорбатзалежного накопичення ТБК-активних продуктів була однаково знижена при дії данітолу, маврику, фастаку і децису — приблизно на 30 %.

Активність ХЕ в еритроцитах при дії зазначених вище піретроїдів в субхронічному експерименті достовірно знижувалась на 46—64 % (табл. 2). Винятком був циболт, при дії якого активність ХЕ була вищою, ніж у контрольних тварин.

Результати субхронічного експерименту, свідчать, що найбільш вираженим і стабільним було гальмування активності ХЕ в еритроцитах.

Процеси ПОЛ порушувались в меншій мірі і не всіма досліджуваними препаратами. Так, накопичення ТБК-активних продуктів в печінці виникало тільки при дії фастака і дециса. Разом з тим, інтенсивність хемілюмінесценції при дії цих препаратів суттєво не відрізнялась від цього показника у контрольних тварин. Достовірне гальмування хемілюмінесценції спостерігалося при дії маврика, при цьому антирадикальна активність крові не порушувалась, що, можливо, пов'язано з впливом піретроїдів на ендокринну систему і подальшим виходом в кров гормонів [33].

Результати хронічного експерименту свідчать, що найбільший вплив щоденної дії децису спостерігався, в основному, через 0,5 та 1 міс від початку введення препарату. Зміни показників ПОЛ були виражені у більшій мірі в порівнянні зі змінами активності ХЕ та інших досліджуваних тестів (амінотрансфераз; К+, Na+ АТФ-ази, Р-450, білку, сечовини).

Протягом 6 міс щоденної дії децису спостерігалося дозозалежне збільшення спонтанного накопичення ТБК-активних продуктів в печінці (рис. 2). Максимальні зміни відмічалися через 1 міс від початку експеримента з нормалізацією на 6-му місяці при дії в дозі 0,01 ЛД50 і на 3-му місяці — в дозі 0,001 ЛД50.

Аналогічний характер змін спостерігався і в інтенсивності ініційованої хемілюмінесценції. При дії децису в дозах 0,01 ЛД50 та 0,001 ЛД50 через 1 міс від початку експерименту відмічалось збільшення сумарного випромінювання відповідно на 56 % і 93 %, тривалості латентного періоду на 93 % і 63 % через 0,5 міс, тангенсу кута нахилу повільного спалаху на 108 % і 137 % через 1 місяць. Статистично значимим було також зменшення тривалості латентного періоду через 3 міс і збільшення через 6 міс; зниження тангенса кута нахилу повільного спалаху через 0,5 міс та збільшення амплітуди повільного спалаху через 1 міс при дії 0,001 ЛД50 (табл. 2).

В меншій мірі, але статистично значимо, знижувалась активність МОГС, холінестерази. Вміст цитохрому Р-450 не змінювався. В цей термін дослідження зареєстровано підвищення антирадикальної активності в сироватці крові, що може бути обумовлено підвищенням проникливості мембран і виходом в кров антиоксидантів. При цьому єдиною захисною реакцією було підвищення активності антиоксидантного захисту. Свідченням цього було зменшення аскорбатзалежного накопичення ТБК-активних продуктів, яке залежить не тільки від субстратів переокислення, а й від ферментів антиоксидантного захисту. Ця протидія у подальшому (3 і 6 міс) призводила до зменшення змін досліджуваних показників.

В активності амінотрансфераз та К+, Na+—- АТФ-ази спостерігалась фазовість змін, що притаманна біологічним системам при дії різних факторів, в тому числі хімічних.

Виходячи зі змін досліджуваних показників в хронічному досліді, дозу дециса на рівні 0,01 ЛД50 можна розцінювати як діючу, 0,001 ЛД50 — як порогову.

Висновки.
1. Отруєння теплокровних тварин синтетичними піретроїдами супроводжується активацією перекисного окислення ліпідів. Зміни інтенсивності переокислення ліпідів, як в печінці так і в крові, є свідченням пошкоджуючої дії пестицидів на відміну від індукції монооксигеназної гідроксилюючої системи печінки, що може бути проявом захисної реакції.

2. Одноразова і повторна дія синтетичних піретроїдів (децису, данітолу, маврику, фастаку) в токсичних дозах викликає у щурів значиме пригнічення активності холінестерази в еритроцитах, що переважає зміни інтенсивності ПОЛ, як за величиною, так і за частотою їх прояву. Разом з тим, тривале введення тваринам синтетичних піретроїдів (децису) в дозах на рівні порогових призводить до більш значимих порушень показників ПОЛ в порівнянні зі змінами активності холінестерази та інших показників (амінотрансфераз; К+, Na+ — АТФ-ази, білку, сечовини).

3. Одержані експериментальні дані про зміни інтенсивності ПОЛ в умовах одноразової та повторної дії п'яти синтетичних піретроїдів дозволяють рекомендувати показники ПОЛ в якості критеріїв пошкоджуючої дії пестицидів цього класу.

ЛІТЕРАТУРА
1. Курчий Б.А., Койдан Г.Н. Механизм действия регуляторов роста // Химия и жизнь. —1985. —N 10 —С. 68—69.
2. Владимиров Ю.А. Свободнорадикальное окисление липидов и физические свойства липидного слоя биологических мембран // Биофизика. —1987. —32, N 5 —С. 830—844.
3. Губский Ю.И. Коррекция химического поражения печени. —К.: Здоров'я, 1989. —168 с.
4. Барабой В.А. Механизмы стресса и перекисное окисление липидов // Успехи совр. биол. —1991. —111, N 5. —С. 922—930.
5. Роль монооксигеназной системы в метаболизме и механизме действия некоторых пестицидов / Каган Ю.С., Ершова Е.А., Леоненко О.Б., Клисенко М.А., Жминько П.Т., Зейналова Т.А. // Вестник АМН СССР. —1988. —N 1. —С. 70—76.
6. Левицкий Е.Л., Марченко А.Н., Губский Ю.И. Механизмы генотоксичности фосфорорганических соединений // Современные проблемы токсикологии. —1998. —N 1. —С. 47—50.
7. Ames B.N. Enolodene DNA damage is related to cancer and agang // Mutat. Res. —1989. —214, N 1. —P. 41—46.
8. Kukielka E., Cederbaum A.I. DNA strend cleavage as a sensitive assay for the production of hydroxye radicals by microsomes: hole of cytochrome P-450 2 E 1 in the increased activity afterethanol treatment // Biochem. I. —1994. —302. N 3. —P. 773—779.
9. Кожевников Ю.Н. О перекисном окислении липидов в норме и патологии // Бюл. эксперим. биол. и медицины. —1985. —N 5. —С. 2—7.
10. Ланкин В.З. Ферментативное перекисное окисление липидов // Укр. биохим. ж. —1984. —56, N 3. —С. 317—331.
11. Halliwell B. Free radicals and metal ions in health and disease // Proc. Metr. soc. —1987. —46, N 1. —P. 13—26.
12. Губский Ю.И., Левицкий Е.Л., Волков Г.Л. Жирнокислотный состав фракций хроматина печени крыс в условиях стимуляции перекисного окисления липидов // Укр. биохим. журн. —1991. —63, N 1. —С. 87—91.
13. Молекулярные механизмы повреждения фракционированного хроматина печени терахлорметаном / Губский Ю.И., Левицкий Е.Л., Жила В.А., Литошенко А.Я. // Вопросы мед. химии. —1992. —38. N 3. —С. 54—58.
14. Левицкий Е.Л., Губский Ю.И. Свободнорадикальное повреждение ядерного генетического аппарата клетки // Укр. биохим. журн. —1994. —66, N 4. —С. 18—30.
15. Перекисное окисление липидов в печени крыс при стимуляции макрофагов / Семенюк А.В., Воронин А.Ю., Куликов В.Ю., Маянский Д.Н.// Бюл. эксперим. биол. и медицина. —1986. —N 6. —С. 453—455.
16. Cadenas E., Brigelius R., Sies H. Paraguat-induced chemiluminescence of microsomal fraction // Biochem., Pharmacol. —1983. —32, N 1. —P. 147—160.
17. Ogata T., Manabe S. Correlation between lipid peroxidation and morphological manifestation of paraguat-induced lung injuri in rats // Areh. Toxicol. —1990. —64, N 1. —P. 7—13.
18. Перекисное окисление липидов и транспорт Са2+ в микросомах печени крыс при интоксикации хлорофосом и действии атропина и верапамила / Губский Ю.И., Литвинова Н.В., Примак Р.Г., Курская Н.М. // Укр. биохим. журн. —1994. —6, N 1. —С. 73—78.
19. Авакян А.Х. Новые молекулярные критерии оценки токсического действия производных гидразина. Активные формы кислорода как ключевые агенты в механизме токсичности // Фармакология и токсикология. —1990. —N 1. —С. 70—73.
20. Aldrich K., Fisher A., Cadenas E. Evidence for lapid peroxidation by paraguat in the perfused rat lung // J. Lab. and Clin. Med. —1983. —101, N 1. —P. 66—73.
21. Новые аспекты механизма токсического действия линдана // Кокаровцева М.Г., Шушурина Н.А., Репецкая А.Г., Мурашко С.В., Куценко Л.А. // Гигиена применения, токсикология пестицидов и полимерных материалов. —Киев: ВНИИГИНТОКС, 1986. —Вып. 16. —С. 77—81.
22. Середа П.И. Антиамнестическая эффективность альфа-токоферола, селенита натрия и парацетамола у крыс, отравленных децисом или этиленгликолем // Фармакология и токсикология. —Киев: Здоров'я, 1992. —Вып. 27. —С. 7—12.
23. Сасинович Л.М., Паньшина Т.Н. Биологическая активность синтетических пиретроидов в зависимости от их химического строения // Актуальные вопросы токсикологии, гигиены применения пестицидов и полимерных материалов в народном хозяйстве: Киев, 1990. —С. 81.
24. Сасинович Л.М., Паньшина Т.Н., Ходоско О.В. Гепатотоксическое действие пиретроидов // Гигиена применения, токсикология пестицидов и полимерных материалов. —Киев: ВНИИГИНТОКС, 1986. —Вып. 16. —С. 74—77.
25. Владимиров Ю.А., Суслов Т.Б. Реакции цепного окисления липидов в мембранных структурах клетки // Сверхслабое свечение в биологии: Труды МОИП. —М.: Наука, 1974. —С. 38—51.
26. Владимиров Ю.А., Арчаков А.И. Перекисное окисление липидов в биологических мембранах. —М.: Наука, 1972. —252 с.
27. Esterbaner H., Koller E., Koster J. Possible involvement on the lipid peroxidation product 4-hydroxynonenal in the formation of fluorencent chromolipids // Biochem. J. —1989, 239, N 2. —P. 405—409.
28. Hodson E., Fridovich J. The role of O2 in the chemiluminescence of Luminol // Photochemistry and Photobiology. —1973. —18, N 6. —P. 451—455.
29. Клингер В. Кинетика N-деметилирования амидопирина надосадочной частью центрифугата печени новорожденных и взрослых крыс в присутствии барбитала, фенобарбитала и фенилбитозона // Фармакология и токсикология. —1972. —N 1. —С. 63—68.
30. Reitman S., Frankel S. Acolorimetric method for the determination of serum glutamicoxalacetic and glutamicpyruvic transaminnases // Amer. J. Clin. Phath. —1957. —28. —P. 56—59.
31. Hestrin S. The reaction of acetylcholine and other carboxilic acid derivatives with hydroxylamine and its biologcal application //J.Biol. Chem. —1949. —180. —P. 249—262.
32. Веременко Л.М. Определение К+, Na+ — АТФ-азной активности "грубых мембран" головного и спинного мозга // Биохимические методы в токсикологическом эксперименте и клинике: Методическое руководство. —Киев, 1985. —С. 84—87.
33. Crеmer J.E., Seville M.P. Comparative effects of two pyrethroids deltametrin and cismethrin on plasma catecholamines and on blood glucose and lactate // Toxicol. appl. Pharmacol. —1982. —66. O. P. 124—133.


| Содержание |