ЮБИЛЕИ

ФЕДІР ПЕТРОВИЧ ТРІНУС
(до 75- річчя з дня народження)

25 лютого 1999 року виповнюється 75 років з дня народження видатного українського вченого в галузі фармакології та токсикології Федора Петровича Трінуса - члена-кореспондента НАН та АМН України, члена-кореспондента РАМН, заслуженого діяча науки України.

Федір Петрович народився в селі Ст. Любар Любарського району Житомирської області. Напередодні війни закінчив Житомирську фармацевтичну школу. Але шлях до вищої освіти та мирної праці загальмувала війна. Федір Петрович — учасник Великої Вітчизняної війни та партизанського руху на Україні. Вирішивши присвятити своє життя медицині, Ф.П. Трінус у 1946 році вступає до Київського медичного інституту ім. акад. О.О. Богомольця, а по його закінченні в 1952 році — до аспірантури. Поєднуючи наукову та педагогічну роботу на кафедрі фармакології Київського медичного інституту, він пройшов шлях від аспіранта до доцента під керівництвом академіка О.І. Черкеса.

Його перші самостійні наукові дослідження цього періоду — фармакологія сульфаніламідів. Вивчення перетворень сульфаніламідів в організмі при різних рівнях обміну речовин стали основою кандидатської дисертації, яка була захищена в 1956 році. Надалі здібного і впертого дослідника захоплює проблема механізмів дії судинних засобів. Багатопланові наукові дослідження в цьому напрямку знайшли своє відображення в докторській дисертації (1965 рік) та численних публікаціях.

У 1965 році Ф.П.Трінус очолює лабораторію фармакології в Київському інституті фармакології та токсикології МОЗ України, а з 1968 по 1987 рік обіймає посаду директора цього інституту.

Широка ерудиція, стратегічне бачення перспектив розвитку галузі, наполегливість, вміння навчити і захопити своїми ідеями молодих науковців, самодисципліна та висока вимогливість до наслідків роботи, неабиякі організаторські здібності — ось складові, що впродовж 18 років сприяли успішному розвитку досліджень у керованому Ф.П. Трінусом Інституті. Надбання Інституту одержали високу оцінку Уряду — нагородження Орденом Трудового Червоного Прапора.

Під керівництвом Ф.П. Трінуса і при його безпосередній участі у 70-х роках набув подальшого розвитку один з найважливіших розділів токсикології — антидотологія. На основі фундаментальних досліджень було визначено перспективні шляхи пошуку засобів фармакотерапії інтоксикацій, розроблено і впроваджено в медичну практику оригінальні високоактивні антидотні засоби — антиціан і фіцилін, а токож створено раціональні схеми лікування інтоксикацій, розроблено принципово нову класифікацію антидотів.

Водночас продовжуються роботи з онкофармакології. Основна спрямованність цих досліджень — вивчення тонких механізмів дії та пошук протипухлинних засобів серед алкілаторів та інших класів хімічних сполук. У 1976 році за цикл робіт по створенню і впровадженню нових препаратів для лікування раку і хвороби Іценко-Кушинга Ф.П. Трінусу разом з групою співробітників Інституту було присуджено Державну премію УРСР у галузі науки і техніки.

Федір Петрович ініціював розвиток в Інституті та на Україні досліджень з фармакології нестероїдних протизапальних засобів. Ним була запропонована медіаторно-мембранна теорія механізму дії протизапальних засобів, яка одержала експериментальне підтвердження і визнання вчених. Ця проблема набула державного значення, сприяла професійному росту фахівців і впровадженню в медичну практику чотирьох нових активних антифлогістиків (мефенамінова кислота, мефенаміну натрієва сіль, піримідант, амізон). Основні аспекти цих досліджень віддзеркалені у монографіях "Нестероидные противовоспалительные средства" (1975 р.), "Фармакологическая регуляция воспаления" (1987 р.).

Науково-дослідницьку роботу Ф.П. Трінус завжди поєднував з активною громадською та науково-організаційною діяльністю. В різні роки він очолював Українське наукове товариство фармакологів, Республіканську проблемну комісію "Фармакологія", Міжвідомчу секцію АН і МОЗ України з лікарських препаратів; був головним токсикологом України, членом Президії вченої медичної ради МОЗ України, відповідальним редактором збірника наукових праць "Фармакология и токсикология" (13 видань), членом редколегії ряду наукових журналів та видань.

Ф.П.Трінус має понад 180 публікацій в галузі фармакології та токсикології, у тому числі 3 монографії, 52 свідоцтва на винаходи, є автором "Фармакотерапевтического справочника" для лікарів (8 видань). Федір Петрович Трінус — Заслужений діяч науки України, член - кореспондент НАН та АМН України, член-кореспондент РАМН, дійсний член Нью-Йоркської Академії наук створив наукову школу (підготував 11 кандидатів і 8 докторів наук).

В даний час Ф.П. Трінус очолює відділ фармакології протизапальних та анальгезуючих засобів в Інституті фармакології та токсикології АМН України. Федір Петрович продовжує займатися підготовкою кадрів, бере активну участь у роботі спеціалізованої вченої ради по присудженню наукових ступенів, працює над підготовкою до публікації чергового (9-го) видання "Фармакотерапевтического справочника".

Вітаючи ювіляра з визначною датою, бажаємо йому міцного здоров'я, довголіття, успіхів в творчій праці, талановитих учнів, звершення задумів та сподівань.

Інститут фармакології та токсикології АМН України
Проблемна комісія МОЗ та АМН України " Фармакологія "
Проблемна комісія МОЗ та АМН України " Токсикологія "
Редколегія журналу "Современные проблемы токсикологии"
Колеги, друзі, учні


| Содержание |