ХРОНИКА

МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ
«АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЕКОГІГІЄНИ І ТОКСИКОЛОГІЇ»

З точки зору токсикологічної науки наш, час це дійсно час унікальний, ми всі з Вами є учасниками великого експерименту, який над нами зчинила поневічена українська природа. Шкідливий вплив чорнобильської радіації, великої хімії промислових підприємств і сільськогосподарського виробництва, забрудненість шкідливими речовинами продуктів харчування, питної води та повітря, яким ми дихаємо — ось далеко не повний перелік токсикологічних чинників, які, не знаючи втоми і перерви, повсякденно здійснюють свій пошкоджуючий вплив на організм людей, тварин, рослин, всього живого, що мешкає на території сучасної України. Чи існують методи боротьби з цим явищем? Якою дійсно об’єктивною є екологічна ситуація в Україні з точки зору сучасних токсиколого-гігієнічних норм? За допомогою яких методів можливо найбільш об'єктивно та повно оцінювати шкідливий вплив оточуючого середовища на організм? — Ось далеко не повний перелік питань, які були роз-глятуті на міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні проблеми екогігієни і токсикологіі», що відбулася 28—29 травня на базі Інституту екогігієни і токсикології ім. акад. Л.І.Медведя у Києві.

Організатори конференції на чолі з директором Інституту, доктором мед. наук, професором М.Г. Проданчуком ставили за мету охопити та разглянути найбільш злободенні для України питання екологічної, медичної, промислової та сільськогосподарської токсикології, питання найбільш правильного та адекватного нормування та оцінки сучасної гігієнічної ситуації в Україні та її контролю.

Треба цілком слушно відзначити, що це їм вдалося повною мірою. Були запрошені учасники з найбільш важливих економічно розвинених регіонів України — Київського, Львівського, Донецького та ряду областей півдня України, зокрема Одеси, країн ближнього та далекого зарубіжжя — Росії, Білорусі, Вірменії, Молдови, Франції та ін. Серед учасників конференції був ряд видатних вчених — токсикологів та гігієністів зі світовим ім'ям, зокрема Ю.І. Кундієв, І.М. Трахтенберг, Ю.І. Губський, М. Пюсей, А.Є. Подрушняк, А.Є. Антонович, Б.М. Штабський, М.Р. Гжегоцький, Р.Ю. Сова, А.Х. Майрапетян, А.М. Сердюк, І.Р. Барилюк та багато інших. Це дозволило найбільш повно і раціонально вирішувати вищеназвані вкрай важливі питання, які стояли перед учасниками конференції. Цьому сприяли також оптимальні умови, створені організаторами конференції для її учасників.

На пленарному засіданні у перший день роботи було розглянуто ряд важливих питань екологічної безпеки та гігієнічного нормування оточуючого середовища за умов сучасного екологічного стану та хімічної безпеки в Україні на межі сторіч ( Ю.І. Кундієв, Є.Г. Гончарук, І.М. Трахтенберг), законодавчого та нормативного забезпечення санітарно-епідеміологічного нагляду за використанням пестицидів та агрохімікатів (Л.С. Некрасова), наукового обґрунтування сучасної вітчизняної класифікації пестицидів (М.Г. Проданчук), моделювання розвитку нормативної бази хімічної безпеки людини в екстремальних умовах (М.Б. Штабський, М.Р. Гжегоцький) та ін.

У другий день робота конференції відбувалась на комфортабельному теплоході «Ватченко» у рамках двох основних секцій: «Гігієна і токсикологія пестицидів і агрохімікатів» та «Гігієна полімерів та токсичних відходів». На засіданні першої секції найбільш важливі питання стосувалися: методичних аспектів вивчення впливу антропогенного забруднення навколишнього середовища на здоров'я населення (В.Г. Бардов, Національний медичний університет ім. акад. О.О. Богомольця), експериментального вивчення та гігієнічної оцінки сумарної дії агрохімікатів та іонізуючого випромінення (М.М. Коршун, Національний медичний університет ім. акад. О.О. Богомольця), актуальних питань гігієни застосування інгібіторів нітрифікації в сільському господарстві ( А.Х. Майрапетян, НДІ гігієни оточуючого середовища і профілактичної токсикології МОЗ Республіки Вірменія), механізми генотоксичності фосфорорганічних сполук (Є.Л. Левицький, Інститут фармакології і токсикології АМН України), проблеми віддаленої нейротоксичної дії фосфорорганічних сполук (Н.В. Кокшарьова, Інститут екогігієни і токсикології ім. акад. Л.І. Медведя).

На засіданні другої секції доповідачі піддали висвітленню такі важливі проблеми гігієни полімерів та токсичних відходів, як: методичні аспекти вивчення медико-екологічної безпеки застосування полімерних будівельних матеріалів (Н.Є. Дишиневич, Інститут екогігієни і токсикології ім. акад. Л.І. Медведя), токсиколого-гігієнічної оцінки епоксидних композицій (А.А. Калашніков, НДІ медико-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості), токсиколого-гігієнічні аспекти проблеми небезпечних відходів (Л.І. Повякель, Інститут екогігієни і токсикології ім. акад. Л.І. Медведя).

У рамках конференції відбулася ще одна приємна подія — презентація нашого журналу. Було відзначено, що відтепер науковці, клініцисти, працівники всіх галузей, які тим чи іншим чином стикаються з питаннями токсикології, гігієни, охорони організму людини та оточуючого середовища від шкідливого впливу токсикантів, будуть мати свій друкований орган.

Конференція пройшла в атмосфері високої творчої наснаги, питання та дискусії у її рамках, як на наш погляд, будуть дуже корисними, для висококваліфікованих фахівців, так і для широкої науково-практичної громадськості, які мають вирішувати питання екобезпеки та захисту людини від уражуючого впливу токсикантів різноманітної природи.


| Содержание |