ЛІКАРСЬКА ТОКСИКОЛОГІЯ

УДК 615.065

О.П. Вікторов, д.м.н., М.Л. Шараєва, к.м.н., О.І. Коняєва, к.м.н., Ж.А. Хоменко, к.м.н., І.О. Логвіна

ПОБІЧНА ДІЯ ТІОПЕНТАЛУ НАТРІЮ: ЧИ ІСНУЮТЬ ПРОБЛЕМИ?

Державний фармакологічний центр МОЗ України, м. Київ

Серед сучасних лікарських засобів (ЛЗ) для внутрішньовенного наркозу тіопентал натрію до теперішнього часу відноситься за відповідними показниками до широко вживаних в медичній практиці препаратів як в світі, так і в Україні. Показники його ефективності, фармакологічні властивості, побічні реакції/дії (ПР/ПД) добре вивчені та відомі широкому загалу фахівців вже більше 50 років. Разом з тим, в останні роки кількість повідомлень про випадки ПР при медичному застосуванні препарату в Україні почала дещо зростати. І хоча в підручниках, різних довідниках з фармакології, клінічної фармакології, фармакотерапії та інших виданнях, затверджених інструкціях з медичного застосування тіопенталу інформації із зазначених питань більше, ніж достатньо, нам вважається за доцільне звернути на це увагу (табл. 1).

Певну увагу слід приділяти питанням можливої взаємодії тіопенталу з іншими ЛЗ та вірогідним негативним наслідкам цього процесу (табл. 2).

За станом на 17.05.2004 р. в Україні зареєстровано 22 випадки, серед них 3 (13,6%) летальні при медичному застосуванні тіопенталу натрію, порошок ліофілізований для ін'єкцій у флаконах, виробництва ВАТ "Київмедпрепарат". Взагалі, звертає на себе увагу, що серед зазначених випадків 12 (54,5%) становили серйозні передбачені ПР. За даними відділу фармакологічного нагляду ДФЦ України, ПР на цей препарат була зареєстрована в 10 областях України та АР Крим. Найбільша кількість повідомлень відмічена в Луганській та Харківській областях — 8 та 5 випадків відповідно. Серед хворих, в яких виникла ПР, діти (віком від 7 міс до 17 років) складали 13,6%; за статевим складом дещо переважали жінки — 54,5%. Вік дорослих пацієнтів коливався від 18 до 74 років.

За системними проявами ПР розподілялися таким чином: алергічні реакції виявлено у 8 (36,3%) випадках, в тому числі анафілактичний шок — в 2 (9,0%), набряк Квінке та ангіоневротичний набряк — по 1 (4,5%) відповідно. Зміни з боку інших органів і систем організму представлені в табл. 3.

Алергологічний анамнез був обтяжений лише у 2 (9,0%) пацієнтів. Слід зазначити, що в 63,6% випадків для корекції наслідків ПР було потрібно застосування методів інтенсивної терапії та реанімаційних заходів, а в інших — застосування додаткової фармакотерапії.

За даними Співпрацюючого центру моніторингу лікарських препаратів ВООЗ (м. Уппсала, Швеція), з 1968 р. по теперішній час в світі було зареєстровано 2305 випадків серйозних побічних дій при медичному застосуванні тіопенталу, які проявлялися 4075 різними системними та симптомними негативними проявами. Серед них домінують серцево-судинні ПР — 25,4%, ураження з боку шкіри — 16,25%, алергічні реакції — 8,48%, в тому числі анафілактичний шок і набряк Квінке (2,51% та 0,93% від всіх випадків), дихальні розлади — 8,49%; смерть — 1,23%.

Представлені дані свідчать про існуючі розбіжності між даними ВООЗ та відділу фармакологічного нагляду ДФЦ. Останнє пов'язане, на нашу думку, з відносно нещодавнім в часі створенням державної вертикалі контролю за ПР ЛЗ, різницею в базі даних та її відповідному аналізі.

За такими показниками як летальність та різні алергічні прояви ситуація в Україні має привернути увагу, в першу чергу, безпосередньо лікарів — анестезіологів та реаніматологів, співробітників відповідних кафедр перед- та післядипломної вищої медичної освіти з точки зору можливих упущень при підготовці студентів та перепідготовці лікарів відповідних спеціальностей. Додатковою підставою для здійснення певних заходів до препаратів тіопенталу можуть бути зауваження щодо якості препарату з боку Державної інспекції з контролю якості ЛЗ. Можливо, слід також звернути увагу виробника цього препарату — ВАТ "Київмедпрепарат" на необхідність участі в заходах контролю за безпечністю виробляємих препаратів, зокрема, тіопенталу натрію. Також, при проведенні промоційної діяльності залучати до співпраці у формі виступів на нарадах і конференціях провідних фахівців у галузі анестезіології та реаніматології з різних регіонів України з метою інформування лікарів про раціональне застосування тіопенталу. Позитивну роль мала б відіграти і серія публікацій з зазначених питань в спеціалізованих та науково-популярних періодичних виданнях.

Специфіка ПР тіопенталу органічно пов'язана з особливостями його фармакокінетики та фармакодинаміки, відповідним перебігом стадій та фаз наркозу. Безумовно, повна відсутність будь-яких проявів ПД препарату завжди розглядається як успіх анестезіолога або іншого фахівця, який застосовує цей ЛЗ. Тому поєднання знань і досвіду лікаря з ретельним дотримуванням інструкції з медичного застосування тіопенталу є запорукою більш безпечного його використання в клінічній практиці.

Література
1. Михайлов И.Б. Настольная книга врача по клинической фармакологии. Руководство для врачей. —СПб: Фоліант, 2001. —736 с.
2. Деримедведь Л.В., Перцев И.М., Шувалова Е.В. и соавт. Взаимодействие лекарств и эффективность фармакотерапии. —Харьков: "Мегаполис", 2001. —784 с.


| Зміст |