ХРОНІКА

Ювілейні дати

ІНСТИТУТУ ЕКОГІГІЄНИ І ТОКСИКОЛОГІЇ ім. Л.І. МЕДВЕДЯ
МОЗ УКРАЇНИ — 40 РОКІВ

У листопаді цього року колектив Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя МОЗ України святкує своє 40-річчя. Заснування у 1964 році видатним ученим, академіком, заслуженим діячем науки, професором Львом Івановичем Медведєм Всесоюзного Науково-дослідного Інституту гігієни і токсикології пестицидів, полімерів та пластичних мас, широко відомого у світі як ВНДІГІНТОКС, відіграло вирішальну роль у становленні та розвитку в країні нової галузі профілактичної медицини — гігієни і токсикології пестицидів і полімерів. Нині це Інститут екогігієни і токсикології МОЗ України (ЕКОГІНТОКС), що із вдячністю та гордістю носить ім'я свого засновника.

За цей час Інститут зробив вагомий внесок у загальнодержавну справу охорони здоров'я населення. Поряд з розробкою теоретичних проблем токсикології і гігієни, розвитком державної санітарно-епідеміологічної служби України, піднесенням міжнародного наукового престижу України в цих галузях, сприянням зміцненню національної безпеки держави щодо попередження негативних наслідків для здоров'я населення дії токсичних речовин, Інститут має суттєві здобутки у вирішенні прикладних завдань охорони здоров'я і санітарно-епідеміологічної служби, зокрема у вивченні стану довкілля та здоров'я в різних регіонах України, обгрунтуванні методичних рекомендацій щодо санітарно-гігієнічної експертизи, гігієнічної класифікації пестицидів. Практично усі значні надзвичайні ситуації хімічного походження, в наслідок яких страждають люди, розслідуються спеціалістами Інституту.

Розробки науковців Інституту відіграють провідну роль у підготовці та науковому обґрунтуванні проектів законодавчих актів, які мають першорядне значення для нормативно-правового забезпечення охорони здоров'я населення.

З моменту свого заснування Інститут є головною установою Міністерства охорони здоров'я з проблем екогігієни і токсикології, професійної та екологічно залежної патології. За 40 років наукової діяльності Інститут зберіг свій кадровий потенціал, підтримує у належному стані весь майновий комплекс, плідно працює над виконанням своїх статутних завдань, займається благодійною діяльністю. В Інституті працює близько 500 співробітників, серед яких 25 докторів та 80 кандидатів наук, склались всесвітньо визнані наукові школи з токсикології та гігієни застосування пестицидів і полімерів в народному господарстві та побуті.

На сучасному етапі одним з провідних напрямків наукової діяльності Інституту є наукове обгрунтування найбільш актуальних проблем токсикології і гігієни. В першу чергу це стосується таких ксенобіотиків, як стійкі органічні забруднювачі — пестициди, поліхлоровані біфеніли та поліхлоровані дібенозодіоксини, споріднені до них сполуки, харчові добавки та полютанти харчових продуктів тощо.

Продовжує розвиватися створена Інститутом система токсиколого-гігієнічної регламентації та постреєстраційного моніторингу пестицидів, агрохімікатів, забруднювачів довкілля, що мігрують із полімерних речовин, яка по суті є національним надбанням України.

Законодавчо закріплена і впроваджена в господарську практику концепція щодо визначення спеціальних сировинних зон для виробництва продуктів дитячого та дієтичного харчування.

Важливим, соціально спрямованим етапом розвитку сучасної токсикологічної науки є створення концепції регламентування хімічних речовин з урахуванням вікової чутливості та впливу на найбільш вразливих особин популяції. Її впровадження в практику гігієнічного регламентування матиме важливий соціальний ефект з точки зору захисту здоров'я народу України. Ряд положень цієї концепції враховані експертами ЄС при розробці нових критеріїв безпечності харчових продуктів.

Експерти ЕКОГІНТОКСу співпрацюють із Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я. У 1996 році на нашій базі проходило засідання Постійного Комітету ВООЗ у Європі. Захід ВООЗ такого рівня і представництва проводився на терені колишнього СРСР та країн Східної Європи вперше.

Інститут тісно співпрацює з Програмою ООН по довкіллю (UNEP) та долучається до роботи Комісії Кодексу Аліментаріус.

З 1998 року за дорученням Уряду Інститут брав участь в розробці Міжнародної конвенції про заборону стійких органічних забруднювачів. Основоположні критерії віднесення хімічних полютантів до стійких органічних забруднювачів розроблені за участю наших науковців. Конвенція прийнята у Стокгольмі у 2001 році. З цього ж року ЕКОГІНТОКС активно співпрацює з Міжнародною радою по стійким органічним забруднювачам.

Широко відома участь ЕКОГІНТОКСу в діяльності Міжнародного інституту наук про здоров'я, зокрема в програмі розробки нових токсиколого-гігієнічних критеріїв безпечності харчових продуктів, здійсненої за дорученням Європейського Союзу, в результаті якої були обгрунтовані основні підходи щодо гармонізації вітчизняного законодавства та нормативно-правового забезпечення санітарних заходів відповідно до угод України із Світовою Організацією Торгівлі та Європейським Союзом. Експерти Інституту постійно співпрацюють з делегаціями України на переговорах з СОТ і ЄС.

Завдяки активній участі Інституту у міжнародних організаціях та наукових міжнародних форумах підтримується високий авторитет української науки у галузі гігієни, токсикології, екології, аналітичної хімії.

Починаючи з 1996 року науковці нашої установи щорічно представляють доповіді на підсумкових конгресах Європейського товариства токсикологів — ЕUROTOX та Всесвітніх токсикологічних конгресах. За цей час прийнято до публікації та зроблено понад 40 усних та стендових доповідей за напрямками:
- розробка та удосконалення сучасних критеріїв токсикологічної оцінки хімічних сполук;
- прогнозування небезпечності дії хімічних сполук з урахуванням їх мутагенної, канцерогенної, тератогенної активності, впливу на репродуктивну функцію;
- вивчення механізмів комплексної, комбінованої та сполученої дії факторів довкілля;
- нейротоксикологія пестицидів;
- генетико-гігієнічні дослідження пестицидів і агрохімікатів;
- імунопошкоджуюча та алергенна дія пестицидів;
- розробка сучасних методів досліджень в токсикології;
- розрахункові моделі та альтернативні методи досліджень в токсикології.

Понад 10 років триває дієва співпраця з Міжнародною радою з аналітичної хімії пестицидів (СІРАС). Починаючи з 1995 р. на з'їзді цієї організації надається щорічна доповідь стосовно теоретичних та прикладних питань газо-рідинної хроматографії, проблем розробки і впровадження в практичну діяльність сучасних методів хіміко-аналітичного визначення мікрокількостей пестицидів в об'єктах довкілля, сільськогосподарській сировині, продуктах харчування.

Окрім участі в міжнародних заходах щорічно, починаючи з 1996 року, проводиться цілий ряд національних і міжнародних конференцій, присвячених актуальним питанням гігієни, токсикології, екології, аналітичної хімії.

Фахівці Інституту активно працюють та відіграють провідну роль у підготовці та науковому обгрунтуванні проектів законодавчих актів, які мають першорядне значення для нормативно-правового забезпечення охорони здоров'я населення України. Зокрема це такі Закони України та законопроекти: Закони України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Основи законодавства України про охорону здоров'я населення", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" , "Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини", "Про пестициди та агрохімікати", проекти законів України "Про державну санітарно-гігієнічну експертизу", "Про державне соціальне медичне страхування", "Про соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань", "Про державну наукову експертизу" та інші.

Заслугами трудового колективу Державного підприємства "Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя" є сприяння реалізації соціальної та економічної політики держави. Не дивлячись на практичну відсутність з 1997 року бюджетного фінансування, збережено науковий колектив, не звільнено за скороченням жодного співробітника, жодного разу не виникало заборгованості по заробітній платі, податках, комунальних та інших обов'язкових платежах, для не наукових співробітників відкриті договори пенсійних вкладів, ветерани Великої Вітчизняної Війни систематично отримують матеріальну допомогу, запроваджено стипендію аспірантам за рахунок коштів, зароблених колективом Інституту. Продовжує цей перелік матеріальна та грошова допомога колегам, що постраждали від повеней на Закарпатті, фондам "Жінки Чорнобиля" та "Інваліди Чорнобиля", вклад у розвиток української культури та мистецтва шляхом благодійної допомоги фонду Театрального мистецтва України та Київському фонду збереження архітектурних пам'ятників, оперному мистецтву України, фінансова підтримка видань духовної літератури та музично-культурологічному проекту "Наша Україна в піснях і музиці", в якому надано сприяння у виданні перших українських компакт-дисків "Шевченкіани" Андрія Шкургана, рок-опери "Енеїда", української органної музики та інших.

В Інституті збережена та розвивається наукова школа з комплексних досліджень в токсикології, гігієні, медичній екології та соціальній медицині, професійній патології та екологічно залежній, аналітичній хімії і хроматографії. Тільки з даних напрямків з 1994 року в Інституті та під керівництвом співробітників Інституту успішно захищені 11 докторських та 33 кандидатських дисертацій, опубліковано понад 800 наукових робіт і 10 монографій, обгрунтовано і впроваджено у народне господарство більш як 400 гігієнічних нормативів на ксенобіотики у повітрі робочої зони, атмосфері населених місць, воді водоймищ, грунті, харчових продуктах, розроблено понад 200 методів їх аналітичного контролю у цих середовищах і харчових продуктах.

Наукова та експертна діяльність ЕКОГІНТОКСу становить чітку систему комплексних токсикологічних, гігієнічних, хіміко-аналітичних і клінічних досліджень, спрямованих на вивчення багатоаспектної взаємодії організму людини з довкіллям, і здійснюється за такими напрямками: виявлення механізмів патологічної дії шкідливих хімічних факторів довкілля на здоров'я людини, визначення ступеню їх небезпечності й оцінка ризику; підготовка проектів законодавчих і нормативних актів у галузі охорони здоров'я; санітарно-гігієнічна експертиза і розробка критеріїв, показників нормативних величин, які гарантують безпечність при виробництві та застосуванні вітчизняної та імпортної продукції; надання медичної допомоги і моніторинг здоров'я осіб, що зазнали шкідливої дії хімічних чинників.

Наукову та практичну діяльність Інституту в означених галузях медицини органічно поєднує основна мета — профілактика захворювань. Саме від експериментального дослідження потенційно небезпечного фактору, через вивчення популяційних особливостей його дії до наукового обгрунтування законодавчих та нормативних актів у сфері охорони здоров'я.

За підсумками діяльності за вагомий внесок у забезпечення здоров'я нації Інститут нагороджений почесним дипломом переможця Національного конкурсу "Золоті торгові марки", почесною відзнакою "Суспільне визнання", Національною премією "Бізнес Олімп", орденом "За трудові досягнення" IV ступеня (2002 р.) та Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2003 р.).

В останні роки перед науковцями постала низка нових важливих проблем, пов'язаних із збереженням здоров'я людини: токсикогеноміка, токсиколого-гігієнічні питання безпечності харчових продуктів, генетично модифіковані організми, допомога постраждалим у наслідок техногенних катастроф, хімічні й біологічні засоби тероризму, що загрожують всьому людству. На вирішення цих проблем спрямовує свої зусилля Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя. Бажаю плідної роботи, творчого натхнення і професійних успіхів у науковій і практичній діяльності в галузі забезпечення здоров'я населення.

Директор Інституту, член-кореспондент АМН України,
доктор медичних наук, професор,
заслужений лікар України
Проданчук М.Г.

 


| Зміст |