ЭКОЛОГИЧЕСКАЯ ТОКСИКОЛОГИЯ

УДК 613:615.9:632.951

ЕКОЛОГО-ГIГIЄНIЧНА ОЦIНКА РОЗПОДIЛУ ДЕЯКИХ ХIМIЧНИХ ЕЛЕМЕНТIВ В ГРУНТI, ВОДI ТА ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ РIВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТI

Г.М. Шевченко, Н.М. Крепкая, Т.Б. Бублей

Рiвненська обласна санепiдстанцiя, Україна

Серед багаточисельних задач в областi гiгiєни людини та екологiї навколiшнього середовища є вивчення забруднення грунтiв, води, повiтря та харчових продуктiв хiмiчними речовинами, які вiдзначаються високою стабiльнiстю, мiграцiйною здатнiстю та токсичнiстю, до числа яких вiдносяться солi важких металiв. Зростаюче порушення балансу солей важких металiв в навколiшньому середовищi може мати негативнi наслiдки для рiзних ланок бiосфери, в тому числi i для людини.

В данiй статтi наданi результати дослiджень фiзико-хiмiчної лабораторiї Рiвненської обласної санепiдстанцiї за 1998-2000 рр.

Дослiдження проводились за допомогою атомно-абсорбцiйного спектрофотометра С-115-М1 (табл. 1, 2).

Приведені дані свідчать, що вмiст свинцю, цинку, мiдi в грунтах за останнi роки поступово зменшується. Це можна пояснити зупинкою окремих виробництв або зменшенням випуску продукцiї пiдприємствами, що є джерелами забруднення грунтiв солями важких металiв.

Дослiдження також проводились за допомогою атомно-абсорбцiйного спектрофотометра С-115-М1.

В питнiй водi та водi вiдкритих водойм, як i в грунтах, йде процес оздоровлення (табл. 2). Це можна також пояснити рiзким зменшенням в 1998-2000 рр. викидiв солей важких металiв в навколiшне середовище, падiнням виробничих потужностей фабрик та заводiв.

Вiдповiдно зменшується вмiст солей важких металiв i в харчових продуктах (табл. 3). Ці дослідження проведені за допомогою полярографа ПУ-1.

Якщо проаналiзувати данi про кiлькiсть проб грунтiв, води, харчових продуктiв, в яких вмiст солей важких металiв перевищує гранично допустимi рiвнi, то їх вiдсоток в 1998-2000 рр. в порiвняннi з 1990 р. не зменшився. Це пояснюється складнощами у здiйсненнi санiтарного нагляду в теперiшнiй час та вiдкриттям багаточисельних невеликих виробництв, де важко досягти дотримання санiтарно-гiгієнiчних правил.

Перевищення вмiсту хiмiчних елементiв в грунтах, водi, харчових продуктах (%) у 1998-2000 рр. в порiвняннi з 1990 р. показанi в табл. 4.

Разом з тим відсоток проб грунтів, води, харчових продуктів, в яких вміст солей важких металів перевищує гранічно-допустимі рівні у порівнянні з 1990 р. не зменшився (табл. 4).

Виходячи з вищевикладеного, можна зробити слiдуючи висновки:
— в Рiвненськiй областi у 1998-2000 рр. мала мiсце тенденцiя до зменшення забруднення грунтiв, води, вiдкритих водойм та харчових продуктiв солями важких металiв;
— як i ранiше мають мiсце випадки перевищення вмiсту солей важких металiв в грунтах, водi, вiдкритих водоймах та харчових продуктах;
— з вiдкриттям багаточисельних невеликих виробництв в сферi громадського харчування зменшується ефективнiсть здiйснення нагляду за дотриманням санiтарно-гiгiєнiчних правил.

Література
1. Некоторые данные к эколого-гигиенической оценке распределения металлов в зоне Украинского Полесья // Гигиена населенных мест. К.: Здоровье, 1990. —С. 93-96.
2. Сидоренко Г.И., Новиков С.М. Экология и гигиена окружающей среды на пороге ХХI века // Гигиена и санитария. —1999. —№ 5.
3. Листов С.А. Непесов Г.А. Содержание тяжелых металлов в настоях и отварах из лекарственного растительного сырья // Фармация. —1992. —№ 9. —С. 37.
4. Український радіологічний журнал. 1995. —№ 1. —С. 14-16.
5. Григорьян Б.Р., Калимуллина С.Н. Региональные аспекты загрязнения среды тяжелыми металлами и здоровье населения // Казанский медицинский журнал. —1994. —№ 1 —С. 38-45.
6. Гильденскиольд Р.С., Новиков Ю.В. Тяжелые металлы в окружающей среде и их влияние на организм // Гигиена и санитария. —1992. —№ 5, —С. 6-8.
7. Габович Р.Д., Селюченко С.Б. и др. Результаты клинико-лабораторных исследований населения для выявления неблагоприятного воздействия на организм солей тяжелых металлов как экологический фактор // Гигиена и санитария. —1995. —№ 1. —С. 33-36.


| Содержание |