МЕХАНИЗМЫ ИНТОКСИКАЦИЙ

УДК 615.22:616.12-008.46-039-08:577.352.333

ДО МЕХАНІЗМУ МЕМБРАНОТРОПНОЇ, АНТИОКСИДАНТНОЇ ТА АНТИТОКСИЧНОЇ ДІЇ НАТРІЮ СУКЦИНАТУ

С.А.Олійник, к.б.н.

Медичний інститут Української асоціації народної медицини, Київ

Натрієва сіль бурштинової кислоти — натрію сукцинат — має актопротекторні, антиоксидантні, антитоксичні властивості [3], але первинний механізм протекторної дії препарату остаточно не з'ясований. Реалізація цього механізму відбувається значною мірою на рівні біомембран. Відомо, що проникливість біомембран значною мірою пов'язана з її текучістю, ступенем окисленості мембранних ліпідів [1].

Метою роботи стало вивчення комплексоутворення натрію сукцинату з різними лігандами — компонентами біомембран та модуляторами проникливості іонних каналів: лецитином, холестерином, амінокислотами, арахідоновою кислотою, аденіловими нуклеотидами, нікотинамідом, нікотинамідними коферментами, внутрішньоклітинними месенжерами, компонентами антиоксидантної системи, солями металів ІА та ІІА групи, перехідних і важких металів, а також з лікарськими засобами рубоміцину гідрохлоридом, цисплатином та тіопенталом-натрію.

Матеріали та методи дослідження

Кількістні показники комплексоутворення — константу стійкості комплексу (Кст), та зміну екстинції речовин при комплексоутворенні formula1 — визначали методом спектрофотометричного титрування на спектрофотометрі "specord m-40". Про утворення комплексу при змішуванні двох речовин свідчило відхилення значення оптичної густини від правила аддитивності formula2.

Експеримент проводили у водному розчині за методом [2]. Аналітична довжина хвилі відповідала довгохвильовому максимуму поглинання світла (278 нм). Концентрація натрію сукцинату була сталою: Ссукц=1,0•10-4 моль/л, а концентрацію ліганда змінювали від 2•10-4 до 20•10-4 моль/л. Для кожної пари речовин проводили п'ять вимірів оптичної густини (дельта)D при різних співвідношеннях початкових концентрацій Ссукц і Сліг.

Розрахунки показників Кст і (дельта)Е проводили методом Розе-Дрего [4] в модифікації [2], де графічне вирішення кількох рівнянь замінили більш точним аналітичним. Для цього, основне рівняння [4], яке зв'язує між собою всі параметри експерименту:

formula3

було вирішене відносно показника (дельта)D.

formula4

Подальші розрахунки показників Кст і (дельта)Е проводили на персональному комп'ютері за допомогою програми "STATGRAPHICS". По п'яти експериментальним даним Ссукц, Сліг і (дельта)D програма підбирала оптимальні значення Кст та (дельта)Е за методом найменших квадратів. Хоча стандартна похибка при визначенні справжньої Кст відносно значна, але маємо змогу досить точно отримати відносну Кст для різних пар сполук, вивчених в одних експериментальних умовах. Крім показників Кст і (дельта)Е, в табл. 1 наведено третій інтегральний показник Кст•(дельта)e (константа стійкості, помножена на значення зміни екстинції), який більш об'єктивно характеризує слабкі комплекси.

Результати та їх обговорення

Кількісні характеристики параметрів комплексоутворення натрію сукцинату з досліджуваними лігандами, ранжировані у порядку зростання величини Кст, наведені в таблиці. Для порівняння усі ліганди розподілені на три групи — амінокислоти, інші органічні речовини та солі металів.

В цілому, взаємодія натрію сукцинату з більшістю досліджуваних речовин характеризується невисокими значеннями Кст (<100 л/моль).

Як видно з табл. 1, константи стійкості Кст усіх 27 комплексів натрію сукцинату з амінокислотами є дуже низькими. Цей факт свідчить про те, що індивідуальні властивості кожної окремої амінокислоти практично не впливають на їх взаємодію з натрію сукцинатом. Очевидно, комплесоутворення натрію сукцинату з амінокислотами не відіграє будь-якої значної ролі в механізмі дії цього препарату.

На відміну від амінокислот, комплексоутворення натрію сукцинату з іншими органічними речовинами значною мірою залежить від природи конкретного ліганду, хоча для комплексів натрію сукцинату з переважною більшістю досліджуваних органічних речовин теж характерні низькі значення Кст. Порівняно з іншими, дещо стійкішими є комплекси натрію сукцинату з сАМР та з NADР (Кст для них складає відповідно 59 і 75 л/моль), хоча й в цьому випадку немає підстав для тверджень про специфіку взаємодії натрію сукцинату з цими речовинами.

Що стосується солей металів, то найслабкіші комплекси утворюють солі металів ІА та ІІА груп. Солі перехідних і важких металів взаємодіють з натрію сукцинатом значно сильніше. Найкраще натрію сукцинат утворює комплекси з катіонами свинцю (Pb(Ac)2). Враховуючи велику різницю між величинами констант стійкості Pb(Ac)2 та іншими солями металів, можна зробити висновок, що взаємодія натрію сукцинату із свинцем носить специфічний характер. Не виключено, що натрію сукцинат спроможний зв'язувати свинець і сприяти його виведенню з організму, проте це припущення потребує експериментальної перевірки.

Висновки

1. Взаємодія натрію сукцинату з переважною більшістю досліджуваних речовин характеризується невисокими значеннями Кст утворених комплексів (<100 л/моль).

2. Взаємодія натрію сукцинату із свинцем носить специфічний характер (Кст для зазначеного комплексу складає 121 л/моль).

Автор висловлює глибоку вдячність к.х.н. В.М. Бобкову за методичну допомогу, надану при виконанні цієї роботи.

Література
1. Владимиров Ю.А., Арчаков А.И. Перекисное окисление липидов в биологических мембранах. —М.: Наука, 1972. —259 с.
2. Загородный М.И., Бобков В.Н., Чекман И.С. Взаимодействие аймалина с компонентами биомембраны // Дальневосточный медицинский журн. —1997. —№4. —С. 36-40.
3. Шапошников В.С., Гуляев В.Г. Изучение фармакологических свойств натрия сукцината // Фармакология и токсикология: Респ. межведомств. сб. —К.: Здоров'я, 1984. —Вып. 19. —С. 104-106.
4. Rose N.J., Drego R.S. Molecular addition compounds of jodine. 1. An absolute method for the spectroscopic determination of equilibrium constants // J. Am. Chem. Soc. —1959. —V. 81. —P. 6138-6141.


| Содержание |