ТОКСИКОЛОГИЯ ПЕСТИЦИДОВ

УДК 614.7:615.285]-074

ТОКСИКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА УМОВ ПРАЦІ ТА РИЗИКУ ВИКОРИСТАННЯ ГЕРБІЦИДУ ФЛІРТ 460 К.С. ДЛЯ ЗАХИСТУ ЦУКРОВОГО БУРЯКА

А.П. Виповська, А.В. Кириченко

Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця,
Науковий лабораторний гігієнічний центр, м. Київ

Однією з важливих гігієнічних проблем, пов'язаних з інтенсивним використанням пестицидів у сільському господарстві, є оцінка їх небезпечності для працюючих та населення з установленням реального і потенційного ризику для здоров'я [3]. Адже однією із специфічних особливостей цих чужорідних хімічних речовин є їх цілеспрямоване внесення у навколишнє середовище [1], завдяки чому вони можуть бути небезпечними для природи та людини [2].

Щороку на ринок України надходять нові засоби для захисту рослин (зокрема, для захисту такої поширеної культури, як цукрові буряки), використання яких вимагає токсиколого-гігієнічної оцінки та проведення гігієнічного моніторингу цих речовин у об'єктах навколишнього середовища та на робочому місці працівників, зайнятих їх застосуванням. До таких нових пестицидів належить і препарат ФЛІРТ 460 к.с. (виробництва фірми БАСФ, Німеччина), що є гербіцидом системної дії і використовується на кормовому та цукровому буряку для боротьби з однорічними дводольними бур'янами. Препарат застосовується як для досходової обробки посівів (одноразово, з нормою витрати 5 л/га), так і по вегетації (дворазово, з нормою 2,5 л/га).

До складу гербіциду входять дві діючі речовини: хлоридазон (418 г/л) та квінмерак (42 г/л). Хлоридазон є похідним пірідазину і являє собою 5-аміно-2-феніл-4-хлорпірідазон-3. Технічний хлоридазон є твердою речовиною темно-коричневого кольору зі слабким неспецифічним запахом. Молекулярна маса 221,6, температура плавлення 205–206 °С, тиск парів 1,0•10-7 мбар при 20 °С. Розчинність у воді 0,034 г/100 г (20 °С), малорозчинний у органічних розчинниках (найкраща розчинність у ацетоні — 2,8 г/100 г). У нейтральному, слабколужному та слабкокислому середовищі повністю гідролізує за 24 години.

Квінмерак є похідним хінолінкарбонової кислоти і являє собою 7-хлор-хінолін-3-метил-8-карбонову кислоту. Технічний квінмерак є твердою кристалічною речовиною сірувато-білого кольору, практично без запаху. Молекулярна маса 221,6, температура плавлення 241 °С, тиск парів 1,0•10-7 мбар при 20 °С. Розчинність у воді 0,022 г/100 г (20 °С), малорозчинний (<0,2 г/100 г) у органічних розчинниках. Стабільний до гідролізу при різних значеннях рН та до дії УФ-опромінення.

За даними матеріалів фірми, ФЛІРТ 460 к.с. та обидві його діючі речовини за параметрами пероральної, перкутанної та інгаляційної токсичності відносяться до помірно шкідливих (третій клас небезпечності за ГОСТом 12.1.007-76 та згідно з "Гігієнічною класифікацією пестицидів за ступенем небезпечності", К., 1998). Лімітуючий показник шкідливості — загальнотоксична дія (інгаляційна токсичність). Ні препарат, ні його діючі речовини не проявляють місцево-подразнюючої та сенсибілізуючої дії; негативний вплив на репродуктивну функцію самок та самців, тератогенну, мутагенну та канцерогенну дію також не виявлено.

За показником NOEL в хронічному експерименті найбільш чутливим видом тварин до дії хлоридазону виявилися щури лінії Wistar (16 мг/кг маси тіла), до дії квінмераку — собаки (8 мг/кг маси тіла). Виходячи з цього, для хлоридазону спеціалістами фірми було встановлено допустиму добову дозу (ДДД) на рівні 0,16 мг/кг маси тіла. В Росії та Україні величина ДДД для хлоридазону затверджена на рівні 0,002 мг/кг м.т. Аналіз наведених даних для квінмераку дозволив нам обґрунтувати ДДД, яка з урахуванням коефіцієнту запасу (100) складає 0,08 мг/кг маси тіла.

Метою даної роботи було вивчення умов праці та визначення ступеню ризику шкідливого впливу квінмераку та хлоридазону на працівників сільського господарства, які використовують препарат ФЛІРТ 460 к.с.

Для досягнення поставленої мети визначали вміст діючих речовин препарату (квінмераку та хлоридазону) в таких об'єктах:
– повітрі робочої зони оператора вузла під час проведення робіт по приготуванню робочих розчинів;
– повітрі робочої зони тракториста під час проведення обробки посівів цукрового буряка;
– змивах зі шкірних покривів (обличчя, кисті рук, шия) оператора розчинного вузла та тракториста після виконання виробничих операцій;
– нашивках з бавовняної тканини, закріплених на спецодязі працюючих;
– ґрунті та рослинності.

Одночасно визначали концентрації пестицидів у повітрі на відстані 50 і 100 м від місця обробки. Дослідження проводили у день обробки, а також через 1, 3 та 5 діб для вивчення динаміки зниження забруднення. Для цього відбирали проби повітря, ґрунту та рослинного матеріалу.

З метою гігієнічної оцінки умов праці при проведенні робіт по досходовій обробці посівів цукрового буряка гербіцидом ФЛІРТ 460 к.с. та особливостей його поведінки в об'єктах навколишнього середовища в умовах сільськогосподарського виробництва натурні спостереження проводилися на базі Білоцерківської дослідно-селекційної станції (Київська область). Обробка проводилася на початку травня, до появи сходів буряка, на площі 2 гектари.

Виробничий процес обробки посівів буряка пестицидами включає ряд операцій: підготовку робочого розчину, завантаження його в бак оприскувача та тракторне розпилення. Всі роботи по приготуванню робочого розчину проводилися на спеціально обладнаному майданчику. Гербіцид використовували з нормою витрати 5 л/га, при витраті робочої рідини 300 л.

Підготовку робочого розчину препарату здійснювали вручну протягом 15 хв, обробку буряків проводили протягом 40 хв з використанням оприскувача ОП-2000, поєднаного з трактором МТЗ-80.

До початку робіт та після їх закінчення був проведений медичний огляд працюючих (вимірювали артеріальний тиск та пульс, оцінювали стан шкірних покривів). Всі працюючі були забезпечені спецодягом: комбінезонами із синтетичної тканини, черевиками та рукавичками. Метрологічні умови в період проведення робіт характеризувались температурою повітря 15 °С, атмосферним тиском 750 мм рт. ст., відносною вологістю 60 % та швидкістю руху повітря 0,5–1 м за секунду. У наступні дні погодні умови суттєво не змінювалися.

Відбір проб проводили у відповідності з "Унифицированными правилами отбора проб сельскохозяйственной продукции, продуктов питания и объектов окружающей среды для определения микроколичеств пестицидов" (N 2051-79 от 21.08.79 г). Визначення мікрокількостей хлоридазону у повітрі проводили у відповідності з "Методическими указаниями по измерению концентрации диазинона, эптама, гамма-изомера фенмедифама, ленацила, фосфамида и пиразона при их совместном присутствии в воздухе рабочей зоны хроматографическими методами" (N 2860-83), а квінмераку — з "Методическими указаниями по измерению концентрации квинмерака в воздухе рабочей зоны методом газожидкостной хроматографии" (Росія). Для визначення хлоридазону та квінмераку в нашивках та змивах було проведено попереднє вилучення речовин з цих об'єктів; кінцеве визначення було проведено методами ГРХ та ТШХ.

Проведені дослідження показали, що виконання робіт по обробці посівів цукрового буряка препаратом ФЛІРТ 460 к.с. не супроводжувалось надходженням хлоридазону та квінмераку у повітря робочої зони оператора вузла по приготуванню розчинів та тракториста. Нами було виявлено незначне забруднення хлоридазоном та квінмераком рукавичок оператора вузла для приготування розчинів на рівні 3,5 мкг/100 см2 та 1,0 мкг/100 см2 відповідно, а також хлоридазоном обличчя оператора вузла для приготування розчинів на рівні 2,5 мкг/100 см2 та рукавичок тракториста на рівні 2,0 мкг/100 см2. При цьому загальна кількість препарату, яка потрапила на шкіру обох працюючих, була значно нижча за ДДД і не викликала погіршення самопочуття, подразнення шкіри та слизових оболонок очей. При дослідженні нашивок, закріплених на та під спецодягом оператора та тракториста, ні хлоридазон, ні квінмерак не виявлялись, що свідчить про надійність захисту працюючих від впливу гербіциду при використанні спецодягу.

Для оцінки ступеня небезпеки забруднення препаратом ФЛІРТ 460 к.с. об'єктів навколишнього середовища ми проводили вивчення вмісту хлоридазону та квінмераку у повітрі над місцем обробки, а також в рослинах (бур'янах) та ґрунті на цій ділянці у день обробки. Концентрація хлоридазону у повітрі над обробленою ділянкою була у десятки разів нижча за встановлену ГДК для повітря робочої зони (0,5 мг/м3), квінмерак виявлено не було. Через 1, 3 та 5 діб жодна з діючих речовин у повітрі над обробленим полем не виявлялася.

Вміст хлоридазону у оброблених рослинах та ґрунті на порядок перевищував вміст квінмераку у цих об'єктах, що корелює із співвідношенням вмісту цих діючих речовин у препаративній формі. Найбільша кількість кожної речовини спостерігалась у рослинах, через 3 та 5 діб вона зменшувалася, причому для хлоридазону цей процес проходив швидше, ніж для квінмераку. Вміст цих сполук у ґрунті зразу після обробки був меншим, ніж у рослинах, а їх залишкові кількості вже на 5 добу не перевищували ОДК. У більш глибоких шарах ґрунту хлоридазон та квінмерак не виявляли. Враховуючи те, що обидві діючі речовини належать до помірно стійких сполук, добре сорбуються ґрунтом і не мігрують у суміжні середовища, препарат ФЛІРТ 460 к.с. не становить небезпеку забруднення ґрунтових вод.

Для оцінки можливого зносу під час обробки посівів цукрового буряка гербіцидом ФЛІРТ 460 к.с. проводили визначення концентрацій хлоридазону та квінмераку в атмосферному повітрі, рослинності та ґрунті на відстані 50 та 100 м від місця обробки. У жодному з цих об'єктів на вказаних відстанях ці пестициди не виявлялись ні в день обробки, ні через 1, 3 та 5 діб. Ці дані свідчать про відсутність небезпеки забруднення хлоридазоном та квінмераком об'єктів навколишнього середовища.

Для профілактики отруєнь людей, що працюють на оброблених пестицидами ділянках, важливу роль відіграє наявність такого гігієнічного регламенту, як строки виходу на оброблені ділянки. Враховуючи наведені вище дані щодо вмісту хлоридазону та квінмераку у повітрі, ґрунті та рослинності у день обробки та в наступні кілька днів, вважаємо за можливе рекомендувати загальноприйняті строки виходу працюючих на оброблені ділянки — 3 доби для проведення механізованих та 7 діб для проведення ручних робіт.

Визначення професійного ризику комплексного впливу хлоридазону та квінмераку на організм працюючих, які зайняті застосуванням препарату ФЛІРТ 460 к.с., при перкутанному та інгаляційному надходженні проводили у відповідності з "Методическими рекомендациями по изучению и гигиенической оценке условий труда при применении пестицидов" (М., 1995).

Ризик несприятливого впливу речовин при потрапленні на шкіру визначали за співвідношенням фактичної шкірної експозиції та орієнтовно безпечного рівня забруднення шкірних покривів. Із проведених розрахунків випливає, що ризик впливу на організм при перкутанному надходженні хлоридазону складає для тракториста 0,064, для оператора 0,19; при перкутанному надходженні квінмераку — для тракториста 0, для оператора 0,032 (при допустимій величині, яка дорівнює 1). Слід зазначити, що при розрахунках з метою агравації було використане фактичне забруднення не шкіри кістей рук, а рукавичок; не шкіри в області грудей і передпліч, а нашивок. У повітрі робочої зони речовини були відсутні, отже, ризик шкідливого впливу хлоридазону та квінмераку на організм був дуже незначним (визначався у сотих долях при допустимому ризику, який дорівнює 1) і був обумовлений надходженням речовин через шкіру.

Висновки

1. При застосуванні гербіциду ФЛІРТ 460 к.с. для обробки посівів цукрового буряка не спостерігається перевищення гігієнічних нормативів концентрації хлоридазону та квінмераку у повітрі робочої зони та атмосферному повітрі поблизу оброблених ділянок.

2. Застосування препарату не супроводжується забрудненням шкірних покривів працюючих, вищим за допустимі норми, і не призводить до погіршення умов праці.

3. Ризик несприятливого впливу хлоридазону та квінмераку на організм є дуже незначним і складає соті долі при допустимій величині ризику, яка дорівнює 1.

4. При цільовому використанні препарату ФЛІРТ 460 к.с. не виявлено забруднення об'єктів навколишнього середовища: в день обробки, через 1, 3 та 5 діб після обробки в атмосферному повітрі, рослинності та ґрунті на відстані 50 м та 100 м від місця обробки залишкові кількості хлоридазону та квінмераку не виявлено.

5. Обґрунтовані строки безпечного виходу працюючих на оброблені гербіцидом ФЛІРТ 460 к.с. ділянки (3 доби для проведення механізованих та 7 діб для проведення ручних робіт).

6. В реальних умовах проведення обробки посівів цукрового буряка при нормі витрати 5,0 л/га (штангове обприскування) з використанням наявної сільськогосподарської техніки, дотриманням заходів безпеки та рекомендованих регламентів застосування гербіцид ФЛІРТ 460 к.с. не являє собою небезпеки для працюючих та об'єктів навколишнього середовища.

Література
1. Медведь Л.И. //Гигиена применения, токсикология пестицидов и клиника отравлений. —К., 1965. —Вып. 3. —С. 8–12.
2. Потапов А.И., Ракитский В.Н., Ильницкая А.В. и др. // Гигиена и санитария. —1997. —N 6. —С. 55–56.
3. Ракитский В.Н., Ильницкая А.В., Березняк И.В., Липкина Л.И. Гигиенические основы безопасности применения пестицидов// Здоровье и химическая безопасность на пороге ХХІ века: Матер. междунар. симпозиума. —Санкт-Петербург, 2000. —С. 133.


| Содержание |