ТОКСИКОЛОГИЯ ПЕСТИЦИДОВ

УДК 164.7:615.285.7] - 074

ТОКСИКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА РИЗИКУ ВИКОРИСТАННЯ ПРЕПАРАТУ КУМУЛЮС ДФ, 80 % В.Г. НА ЯБЛУНЕВИХ САДАХ ТА ВИНОГРАДНИКАХ

О.М. Коршун

Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця,
Науковий лабораторний гігієнічний центр, м.Київ

Токсиколого-гігієнічна оцінка небезпеки використання в сільському господарстві препаратів сірки передбачає встановлення ступеню потенційного та реального ризику для здоров'я працюючих та населення [4] і проведення гігієнічного моніторингу, тобто визначення вмісту сірки в об'єктах довкілля та на робочому місці [2].

Сірка та її сполуки широко використовуються в сільському господарстві для захисту рослин, знезараження овочесховищ, парників та теплиць [5]. Серед препаратів сірки — Кумулюс ДФ, 80 % водорозчинні гранули (в.г.) виробництва фірми БАСФ (Німеччина), призначений для обробки яблуневих садів та виноградників з нормами витрат 3,5-6,0 кг/га одно-, дворазово. Препарат малотоксичний для білих щурів та мишей при пероральному, перкутанному та інгаляційному надходженні, не володіє місцево-подразнюючою дією, чинить слабку сенсибілізуючу дію, не має мутагенних властивостей (ІІІ клас небезпеки згідно з "Гігієнічною класифікацією пестицидів за ступенем небезпечності").

Враховуючи доцільність використання препарату Кумулюс ДФ, 80 % в.г. в Україні були проведені дослідження динаміки залишкових кількостей сірки в об'єктах навколишнього середовища (листя, плоди, грунт) та дослідження умов праці при обробці яблуневих садів та виноградників. Для контролю за вмістом сірки в об'єктах довкілля був використаний розроблений нами метод високоефективної рідинної хроматографії, чутливість якого вища, ніж у фотометричного та титрометричного методів, які використовувались раніше.

Отримані результати свідчать, що найбільші кількості сірки містилися у листі яблунь та винограду, що співпадає з даними, одержаними для інших препаратів, які використовуються у садах та виноградниках [1]. У плодах навіть у день обробки вміст сірки був значно меншим за МДР, який становить у яблуках 50 мг/кг, у винограді — 30 мг/кг [3]. У подальшому спостерігалося поступове зменшення кількості сірки у плодах і через 20 діб, а також під час збору врожаю, сірка в яблуках, винограді, яблучному та виноградному соці не визначалась при межі методу аналізу в яблуках 5 мг/кг, у винограді — 4 мг/кг. Таким чином, використання фунгіциду Кумулюс ДФ, 80 % в.г. для обробки яблуневих садів і виноградників є безпечним з позицій гігієни харчування.

Особливої уваги при обробці садів та виноградників препаратом Кумулюс ДФ, 80 % в.г. потребує оцінка умов праці та визначення професійного ризику комплексної дії сірки на працівників.

Встановлено, що під час обробки яблуневого саду сірка не надходила в повітря робочої зони тракториста і заправника, але визначалася у змивах з шкірних покривів обличчя та шиї, змивах з рукавичок та нашивок на спецодязі. При цьому ризик комплексного надходження сірки в організм цих працівників, розрахований з агравацією умов у відповідності з "Методическими рекомендациями по изучению и гигиенической оценке условий труда при применении пестицидов" (М., 1995), був на один порядок меншим за припустимий. Слід зазначити, що використання спецодягу надійно перешкоджає потраплянню сірки на шкіру обох працівників.

Для оцінки можливого зносу під час обробок яблуневого саду препаратом Кумулюс ДФ, 80 % в.г. сірку визначали в атмосферному повітрі та рослинах на відстані 50 та 100 м від місця обробки. Встановлено, що під час використання фунгіциду, а також через 3 і 5 діб в пробах повітря та рослин, відібраних на відстані 50 і 100 м, сірка не визначена при межі методу аналізу в повітрі — 3 мг/м3, в рослинах — 5 мг/кг.

Тобто, в реальних умовах проведення обробок препаратом Кумулюс ДФ, 80 % в.г. з використанням існуючої сільськогосподарської техніки і дотриманням рекомендованих регламентів не спостерігається перевищення діючого гігієнічного нормативу сірки в повітрі робочої зони (ГДК — 6 мг/м3, [3]) та не виникає небезпеки для здоров'я працівників.

Таким чином, використання фунгіциду Кумулюс ДФ, 80 % в.г. для обробки яблуневих садів та виноградників у рекомендованих нормах витрат не призводить до забруднення виробничого та навколишнього середовища і може бути безпечним для здоров'я працюючих і населення.

Література
1. Антонович Е.А., Седокур Л.К. Качество продуктов питания в условиях химизации сельского хозяйства. Справочник. —К.: Урожай, 1990. —240 с.
2. Демченко В.Ф., Александрова Л.Г., Клисенко М.А. Сочетание гигиенического и биологического мониторинга при оценке пестицидных препаратов // Довкілля та здоров'я. —1999. —N 3. —С. 43–46.
3. Перечень санитарно-гигиенических норм "Допустимые уровни содержания пестицидов в сельскохозяйственном сырье, пищевых продуктах, воздухе рабочей зоны, атмосферном воздухе, воде водоемов, почве". —Киев, 1995. —168 с.
4. Ракитский В.Н., Ильницкая А.В., Березняк И.В., Липкина Л.И. Гигиенические основы безопасности применения пестицидов // Здоровье и химическая безопасность на пороге ХХІ века: Матер. междунар. симпозиума. —Санкт-Петербург, 2000. —С. 133.
5. Справочник по пестицидам. Гигиена применения и токсикология / Под ред. А.В. Павлова. —К.: Урожай, 1986. —432 с.


| Содержание |