ХРОНИКА

Євгенія Олександрівна АНТОНОВИЧ

6 лютого 2001 року померла Антонович Євгенія Олександрівна, доктор медичних наук, професор, видатний учений, корифей Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя.

Антонович Є.О. народилася 27 грудня 1924 року в м. Біла Церква, Київської області; у 1948 році закінчила Київський медичний інститут ім. О.О. Богомольця; у 1960 році захистила кандидатську дисертацію, у 1977 році їй був присуджений учений ступінь доктора медичних наук.

Відомий учений, сподвижниця і носій ідей школи академіка Л.І. Медведя, професор Антонович Є.О. внесла вагомий внесок у розвиток вітчизняної науки, в становлення нового наукового напрямку загальної гігієни — гігієни застосування пестицидів і агрохімікатів.

50-річна наукова діяльність Антонович Є.О. була присвячена служінню охороні здоров'я людини, розробці проблеми профілактики можливих негативних наслідків для людини і навколишнього середовища, пов'язаних з хімізацією сільськогосподарського виробництва, забрудненням довкілля і продуктів харчування токсичними речовинами.

Свій трудовий шлях Євгенія Олександрівна почала дільничним лікарем міжрайонної лікарні м. Прилуки, Чернігівської області (1949–1950 рр.), з 1951 по 1964 рік працювала в Українському науково-дослідному інституті харчування, з 1965 року переведена МОЗ до створеного в Україні нового наукового закладу — Всесоюзного науково-дослідного інституту гігієни та токсикології пестицидів, полімерів и пластичних мас, який зараз носить назву Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя.

За роки роботи в цьому Інституті професор Антонович Є.О. керувала лабораторією експертизи токсичності залишків пестицидів та хімічних компонентів полімерів у харчових продуктах і виробах, а також відділом гігієни та токсикології пестицидів. Була головою Секції з гігієнічного нормування пестицидів у харчових продуктах Міжвідомчого комітету з гігієнічної регламентації пестицидів, воді, атмосферному повітрі, а також куратором Групи з гігієнічної оцінки харчової цінності продуктів рослинництва і тваринництва Наукової ради з гігієни Академії медичних наук СРСР. Протягом 20 років була експертом Ради екологічної взаємодопомоги від СРСР з проблеми, пов'язаної з токсиколого-гігієнічною оцінкою і регламентацією залишків пестицидів у харчових продуктах.

Результати багаторічних досліджень Є.О. Антонович дозволили вирішити ряд теоретичних і практичних задач, спрямованих на охорону здоров'я людини і навколишнього середовища від негативного впливу пестицидів і агрохімікатів:
— вперше при токсиколого-гігієнічній оцінці небезпечності пестицидів і регламентації їх застосування науково обгрунтована необхідність вивчення процесів метаболізму в організмі теплокровних, рослинах та трансформації у навколишньому середовищі;
— з метою безпеки хімізації сільського господарства і збереження біологічної та харчової цінності продуктів харчування, поряд з вивченням властивостей окремих пестицидів і агрохімікатів, обгрунтована необхідність здійснювати гігієнічну оцінку вцілому технології виробництва головних сільськогосподарських культур і регламентувати хімічні системи їх захисту;
— обгрунтований (у співавторстві) принцип гігієнічного нормування пестицидів з урахуванням комплексного надходження в організм із різних середовищ (вода, повітря) та з харчовим раціоном;
— науково обгрунтовані засоби профілактики забруднення хлібопродуктів та фуражу пестицидами та шкідливими продуктами життєдіяльності комах в умовах зберігання.

Багато уваги професор Антонович Є.О. приділяла питанням охорони здоров'я дітей у зв'язку із застосуванням пестицидів і забрудненням харчових продуктів і довкілля небезпечними хімічними сполуками. Експериментальними дослідженнями під її керівництвом доведена висока чутливість молодого незрілого організму до дії хімічних речовин. Професором Антонович Є.О. разом з її учнями обгрунтована нова експериментальна модель для визначення вікової чутливості до хімічних сполук з метою прогнозування потенційної небезпечності їх для дітей. Розроблені санітарно-законодавчі документи як основа державної системи попереднього нагляду та поточного контролю за застосуванням пестицидів, створено індустрію дитячого харчування. Результати наукових досліджень впроваджені у вигляді гігієнічних нормативів вмісту пестицидів у сільгоспсировині і харчових продуктах та інших гігієнічних регламентів, численних методичних документів по здійсненню гігієнічної експертизи харчових продуктів.

Теоретичні положення, розроблені Антонович Є.О. увійшли до "Методичних вказівок по оцінці нових пестицидів" і опубліковані в наукових працях. Основні теоретичні і практичні положення роботи використані при розробці у співавторстві з іншими фахівцями законодавчих документів (Закон України "Про пестициди і агрохімікати" і інші), спрямованих на охорону здоров'я людей і, зокрема, дітей України.

Останні роки (1992–2000) зусилля Є.О. Антонович були зосереждені на проблемі захисту здоров'я дітей у зв'язку зі світовою екологічною кризою і кризовим станом навколишнього середовища в Україні, а також з критичним станом здоров'я дітей в нашій країні.

Професор Є.О Антонович створила наукову школу, підготувала плеяду учнів, що працюють у різних містах України та за її межами, її перу належить понад 260 наукових праць.

За успіхи в розвитку вітчизняної науки в галузі охорони здоров'я людей і, зокрема, дитячих контингентів, а також за допомогу практичним органам охорони здоров'я Антонович Є.О. неодноразово нагороджувалась "Почесними грамотами" Міністерства охорони здоров'я СРСР та України, занесена до "Почесної книги ЕКОГІНТОКСу".

У січні 2000 року нагороджена Почесною грамотою Міністерства охорони здоров'я України за багаторічну сумлінну працю, значний особистий внесок у розвиток системи охорони здоров'я та зміцнення структури галузі, високий професіоналізм, відданість справі та активну громадську позицію.

Міністерство охорони здоров'я України, Академія медичних наук України, Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя висловлюють глибоке співчуття рідним та близьким покійної.

Пам'ять про професора Антонович Євгенію Олександрівну — світлу, чуйну, щиру людину — завжди залишиться з нами.

Інститут екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя
Редакційна колегія журналу


| Содержание |