ТОКСИКОЛОГИЯ ЛЕКАРСТВ

УДК 582.232:577.1

ГОСТРА ТА ХРОНІЧНА ТОКСИЧНІСТЬ МАЗІ АЛЬГОФІН-НОВА

О.М. Коршак

Перша міська клінічна лікарня м. Київ

Мазь Альгофін-нова запропонована для зовнішнього застосування. Але при тривалому використанні, особливо при шкірних ушкодженнях, не виключена можливість резорбтивної дії, тим більше, що хлорофіло-каротиновий концентрат, який входить до складу мазі, має багатокомпонентний склад. Тому в експериментах на тваринах застосовано не тільки аплікаційний шлях введення, а й пероральний. Мета досліджень — встановити гостру токсичність мазі Альгофін-нова.

Дослідження проведені на 3-х видах неінбредних тварин: білих щурах, білих мишах, кролях. Гостра токсичність мазі вивчена за Litchfield J.T., Wilcoxon F. (таблиця).

Таким чином, за даними гострої токсичності мазь Альгофін-нова відноситься до сполук практично не токсичних. При цьому найбільш чутливими до речовини виявились білі миші.

За клінічним розвитком гострого отруєння вели спостереження протягом 20 діб. Встановлено, що при введенні токсичних та субтоксичних доз на 2–3 добу у тварин спостерігались адинамія, частий ритм дихання, спрага. Загибель, як правило, спостерігалась на 5–6 добу на тлі депресивного стану.

На розтинах загиблих тварин зафіксовано повнокрів'я внутрішніх органів, у деяких — серозний випіт у плевральну та очеревинну порожнини.

Визначено, що коефіцієнт кумуляції при введенні 1/10 ЛД50 мазі протягом 90 діб складає 10,0, тобто вона відноситься до слабкокумулюючих речовин.

В хронічних дослідах мазь використовували на протязі 6 місяців. Мазь у вигляді водної суспензії вводили у дозах 1/3 та 1/10 ЛД50. Результати досліджень оцінено статистично у системі Exel на ЕОМ. Аналіз результатів свідчить що мазь у випробуваних дозах, як при пероральному введенні, так і нашкірному нанесенні, не викликає патологічних змін з боку показників периферійної крові (еритроцити, лейкоцити, формула, гемоглобін), не змінює концентрацію цукру крові, активність каталази, пероксидази, aльфа-амілази, концентрацію молочної кислоти, загальний білок сироватки, білкові фракції, сульфгідрильні групи, залишковий азот, сечовину, активність альдолази, АлТ, АсТ, ацетилхолінестерази, концентрацію Na, K, Ca, не впливає на функціональний стан ЦНС та серця.

Таким чином, мазь Альгофін-нова при тривалому введенні не викликає патологічних змін периферійної крові, метаболічних процесів, функціональних та морфологічних порушень з боку життєвоважливих органів.


| Содержание |