ПРОМЫШЛЕННАЯ ТОКСИКОЛОГИЯ

УДК 614.445:615.917

ТОКСИКОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЗРІДЖУВАЧІВ ДЛЯ ПОЛІГРАФІЧНИХ ФАРБ "ФАРБЕНТ-Р" МАРОК А І Б

Б.П. Кузьмінов, к.м.н.

Науково-дослідний "Центр профилактичної і клінічної токсикології", м. Львів, Україна

Розріджувачі та розчинники нафтового походження по обсягу використання і питомій вазі в рецептурах друкарських фарб займають провідне місце (I.I. Орел, і співавт, 1988).Науково-виробничим товариством "Поліграфічні плівки і послуги" (м. Львів) розроблені і плануються до випуску на ВО "Свема" (м. Шостка) розріджувачі "Фарбент-Р" марок А і Б. Препарати призначені для пониження в'язкості та регулювання липкості фарб високого та офсетного друку. До складу розріджувача "Фарбент-Р" марки А входять масло трансформаторне за ГОСТ 982-80 та оліфа натуральна за ГОСТ 7931-76. При виготовленні розріджувача "Фарбент-Р" марки Б використовуються масло мінеральне за ГОСТ 20799-75 і оліфа натуральна за ГОСТ 7931-76. За зовнішнім виглядом препарати являють собою однорідні прозорі розчини від світло-жовтого до темно-жовтого кольору, з специфічним запахом оліфи, у воді не розчиняються, густина 0,89—0,90 г/см3. Процес виробництва проходить при температурі 18—25°С і нормальному атмосферному тиску.

В процесі виробництва і застосування розріджувачів можливе попадання їх на шкіру, слизові оболонки, забруднення спецодягу та повітря робочої зони.

Мета нашої роботи вивчити токсичні властивості вказаних вище препаратів при різних аплікаціях.

Дослідження проводили у відповідності з діючими методичними вказівками та рекомендаціями. Встановлено, що статичне 2-годинне інгаляційне затруєння летючими компонентами, які виділяються з препаратів при нормальних умовах, загибелі білих мишей та клінічних ознак інтоксикації не викликало. Одноразове пероральне введення "Фарбента-РА" і "Фарбента-РБ" білим щурам та білим мишам у нативному вигляді в максимально можливих дозах, які складали відповідно 5000 мг/кг і 10000 мг/кг, загибелі тварин не викликало. Зовнішній вигляд та стан тварин приходили до норми на протязі першої доби. Ефекту резорбції препаратів через непошкоджену шкіру не зареєстровано. Після занурювання хвостів білих щурів в нативні реагенти загибелі тварин,клінічних проявів інтоксикації та змін приросту маси тіла, сумаційно-порогового показника не спостерігалось.Одноразове нанесення "Фарбенту-PA" і "Фарбенту-РБ" в кількості 20 мг/см2 на попередньо депільовану ділянку шкіри морських свинок ніяких ознак подразнення шкіри не викликало. Після 15-ти кратних аплікацій "Фарбенту-РА", та 10-ти кратних аплікацій "Фарбенту-РБ" відмічались сухість та дрібнопластичне лущіння шкіри. При внесенні 1 краплі реагентів в кон'юнктивальний мішок ока кролика подразнення слизової оболонки відсутнє. Сумарний бал по-шкоджуючої дії за бальною системою A. Majda, K. Chruscielska — 0. Коефіцієнт кумуляції за показником "загибель тварин", встановленний за методикою Lim et а1.(1961) для "Фарбенту-РА" — 5,2, для "Фарбенту-РБ"-5,8 (слабка кумулятивна активність за класифікацією С.М. Новікова, 1987). Препарати не викликають алергізаціі організму піддослідних тварин, про що свідчать негативні результати шкірних провокаційних проб в дослідах по комплексній сенсибілізації за методикою О.Г. Алексеєвої, А.І. Петкевич та відсутність достовірних змін в рівні еозинофілів та базофілів в периферичній крові морських свинок. В мікробіологічному тесті Еймса на S. Typhimurium мутагенної дії не виявлено.

ЛІТЕРАТУРА
1. Орел I.I., Губачек Е.В., Березін Б.І., Водолазська В.М. Справочник технолога-полиграфиста. Ч. 5. Печатные краски / Москва: Книга, 1988 р. —191 с.
2. Новіков С.М. й співавт. Сравнительная оценка различных методов изучения кумулятивних свойств вредных веществ // Гигиена и санитария. —1987. —N 9. —С. 41—44.
3. Lim R.K., Rink K.G., Glass H.G. // Arch. intern. Pharm. thes. —1961. —V. l30. —P. 336—352.


| Содержание |